Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy punkt zbiórki darów dla uchodźców. Proszą o przynoszenie żywności i chemii

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Wolontariuszki, które wcześniej pracowały w SCOPiES w Słupsku, założyły stowarzyszenie Dobroświat. Uruchomiły nowy punkt pomocy Ukraińcom przy pl. Broniewskiego 11. - Napływają do nas nowi uchodźcy, a ci, którzy przybyli wcześniej, głównie matki z maleńkimi dziećmi, nie mają pracy ani oszczędności, więc nadal są skazani na to, co podarują im słupszczanie - mówi Kinga Michałowska, jedna z wolontariuszek.

Stowarzyszenie Dobroświat tworzą: Kinga Michałowska, Natalia Frątczak i Iryna Kostina, Ukrainka od pięciu lat mieszkająca w Polsce. W punkcie pracują również jako wolonatariuszki Ukrainki - m.in. pielęgniarka, prawniczka i ekonomistka. Andrzej Adamkiewicz, właściciel restauracji Szafran, za darmo udostępnił im niewielki lokal przy pl. Broniewskiego 11. Sam zgłosił się, gdy słupszczanki ogłosiły, że szukają miejsca na punkt zbiórki i rozdawania darów. Płaci też za media. Pomagają wolontariusze z fundacji Lokalsi i Dobrowskaz, Rafał Marglarczyk z Pysznego Jedzonka, Ogólnopolska Fundacja Strajk Kobiet, Stowarzyszenie Chrześcijańskie z Kolonii, ludzie ze Szwajcarii i USA.

- Ale to kropla w morzu potrzeb - mówi Kinga Michałowska. - Te są wielkie, bo ciągle przybywają nowi uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Przychodzą też matki z maleństwami, które przyjechały wcześniej, ale nie mają możliwości utrzymania się, bo nie mają gdzie oddać niemowląt na czas pracy. Ba, są już też kobiety z noworodkami urodzonymi u nas.

Pani Kinga zdaje sobie sprawę, bo widać to właśnie w takich punktach, jak ich, że słupszczanie mniej ochoczo niż wcześniej przynoszą dary. - Pewnie uznają, że już tej pomocy nie potrzeba, ale tak nie jest - tłumaczy. - Mylne jest też ocenianie uchodźców według tego, że dziewczyny mają zrobione włosy i paznokcie, i nie chodzą obdarte albo jeżdżą samochodami. Zapominamy, że przyjechali tacy sami ludzie, jak my. Jedni na Ukrainie mieli lepiej, inni gorzej. Ci, którym się wiodło tam, są skazani na korzystanie z pomocy tutaj. Bo tak jak my, rzadko mają oszczędności, za to często - kredyty wzięte na mieszkanie, auta, meble, sprzęt AGD czy RTV.

Co można przynosić do punktu przy pl. Broniewskiego 11? Żywność: makarony, ryże, kasze, płatki, mąkę, cukier, konserwy, mleko, mleko w proszku, olej, sosy w słoikach, przeciery pomidorowe, jedzenie dla niemowląt i małych dzieci. Drugi potrzebny asortyment to chemia i kosmetyki: proszki i płyny do prania, płyny do naczyń, mydła, żele pod prysznic, szampony, pampersy (zwłaszcza mniejsze rozmiary), podpaski, papier toaletowy i pasty oraz szczoteczki do zębów. Można też wpłacać pieniądze na konto Stowarzyszenia Dobroświat: nr 39160014621805617360000002.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza