Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 100 dni rządu Beaty Szydło (wideo)

AIP
Beata Szydło.
Beata Szydło. AIP
O 5.30 rozpoczęła się podróż szefowej rządu po Polsce, a jej ministrowie przez cały piątek 26 lutego prezentowali swoje osiągnięcia.

Przedstawiano co do tej pory udało się zrealizować i przekonywano przeciwników, że rząd spełnia swoje obietnice. Beata Szydło przyznała się także do błędów. - Wszystkie zobowiązania zadeklarowane w "niebieskiej teczce" realizujemy lub już zrealizowaliśmy – powiedziała premier Szydło na piątkowej konferencji rozpoczynającej jej objazd po Polsce.

W ten sposób obchodzone było 100 dni trwania jej gabinetu. Dodała, że liczy na współpracę z posłami innych partii, ponieważ w najważniejszych sprawach politycy powinni mówić jednym głosem. Zarzuciła opozycji, że rząd nie otrzymał swoich 100 dni spokoju, tylko od samego początku był ostro i często bezpodstawnie krytykowany. Za jeden najważniejszych sukcesów premier Szydło uznała wprowadzenie programu „500plus”. Jej zdaniem jest to projekt przełomowy, bo jest pierwszym takim po 1989 roku.

Program wchodzi w życie od 1 kwietnia tego roku. Zdaniem dr. Wojciecha Jabłońskiego z Uniwersytetu Warszawskiego „500plus” to jedyna ważna z wprowadzonych zmian, bo o tym będą mówić ludzie i będą dostawać realne pieniądze. Dodaje, że PiS w ten sposób powiększa swój elektorat i jest to bardzo dobre zagranie. - Nie zrobił tego nikt w ciągu ostatnich 27 lat. Rząd dostrzegł to, że większość ludzi żyje z dnia na dzień i nie interesuje się polityką – powiedział w rozmowie z dziennikarzem Agencji Informacyjnej Polska Press Wojciech Jabłoński. Premier odniosła się również do protestów społecznych, w tym manifestacji KOD.

Jej zdaniem obywatele mają prawo wyrażać odmienne od rządu zdanie, co jest dowodem na to, że demokracja w Polsce ma się bardzo dobrze. Za swój błąd Beata Szydło uznała próbę przeforsowania tzw. podatku od hipermarketów. - Pierwsze założenia projektu, które zostały przygotowane, nie do końca spełniły oczekiwania, ponieważ okazało się, że polskie podmioty, polskie firmy handlowe musiałyby także płacić ten podatek, gdybyśmy przyjęli ustawę w takim kształcie - – powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej.

Przekonywała, że z błędów wyciągnięto wnioski i następny projekt będzie napisany tak, że polskie sklepy wskutek podatku od sprzedażny detalicznej nie ucierpią.. Przez cały piątek ministrowie niemal wszystkich resortów prezentowali swój dorobek. Z ich ust padały także liczne deklaracje i pomysły na przyszłość. Obiecano m. in. produkcję helikopterów w Polsce bez rezygnacji z Caracali i pomoc finansową dla filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. W opinii dr. Wojciecha Jabłońskiego polityka socjalna realizowana przez obecny rząd jest powrotem do czasów PRL.

- Można powiedzieć, że mamy teraz drugą PRL. Dokonuje się rewolucja, ten rząd jest robotniczo-chłopski – powiedział politolog. Dodał, że wiele działań skierowanych jest wprost do najuboższych grup społecznych, takich jak rolnicy, górnicy, rodziny wielodzietne, co do złudzenia przypomina czasy PRL. Rządowe sto dni obficie - na wszelkie możliwe sposoby - komentowano w mediach społecznościowych. Dla przykładu, znany z sympatii do PiS Stanisław Janecki napisał na swoim profilu na Twitterze tak: Telewizja jako słup ogłoszeniowy rządu przez cały dzień, mimo że to 100 dni, czyli coś extra, jest jednak przesadą. Nie do zżarcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza