Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obiekty noclegowe w regionie pod lupą. Są zastrzeżenia

(wf)
Inspekcja Handlowa skontrolowała zarówno hotele, jak i pola namiotowe.
Inspekcja Handlowa skontrolowała zarówno hotele, jak i pola namiotowe. Pixabay
Inspekcja Handlowa w Gdańsku przeprowadziła kontrole obiektów noclegowych działających na terenie województwa pomorskiego. Wyniki nie są pocieszające.

Ogółem inspektorzy skontrolowali siedem placówek, w tym cztery z powiatu słupskiego: hotel i dwa jazdy w Ustce oraz pole namiotowe w Poddąbiu.

- We wszystkich skontrolowanych obiektach ujawniono nieprawidłowości - mówi Waldemar Kołodziejczyk, p.o. rzecznika prasowego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku.

Nieprawidłowości polegały m.in. na niedopełnieniu obowiązku zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej zmian dotyczących miejsca jej prowadzenia (chodziło o zajazd). W trzech placówkach przedsiębiorcy używali w oznaczeniu obiektów nazw rodzajowych bez decyzji kategoryzacyjnych. W tym przypadku chodziło o zaszeregowanie: motel, hotel, camping. Ponadto właściciele kilku obiektów nie okazali inspektorom dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań sanitarnych, przeciwpożarowych i budowlanych.

Były też inne nieprawidłowości. Np. stwierdzono, iż w ulotkach reklamowych dotyczących tych obiektów przekazywane były nierzetelne informacje w zakresie dostępności usług poza sezonem letnim.

- Chodziło o usługi fryzjerskie, pralnicze, a także śniadania i obiadokolacje, które faktycznie były niedostępne - precyzuje Waldemar Kołodziejczyk.

Stwierdzono także, że klienci byli informowani o możliwości użytkowania garaży, które w rzeczywistości pełniły funkcję magazynów. W dwóch placówkach zauważono nieaktualne informacje cenowe.

Zdaniem kontrolerów, przedsiębiorcy świadczący usługi hotelarskie w swojej praktyce stosują niezgodne z prawem proste zabiegi marketingowe, aby skłonić potencjalnych konsumentów do wybrania ich oferty.

W wyniku kontroli inspektorzy nałożyli cztery mandate karne o łącznej wysokości 1800 zł. Wydano również decyzję administracyjną zarządzającą niezwłoczne usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. W trzech przypadkach powiadomiono o zastanej sytuacji w kontrolowanych obiektach marszałka województwa pomorskiego oraz organy odpowiedzialne za nadzór nad przestrzeganiem wymagań sanitarnych, przeciwpożarowych i budowlanych.

Inspekcja Handlowa w Gdańsku wydała także dwie decyzje o nałożeniu na przedsiębiorców, u ktorych przeprowadzono kontrole, kar pieniężnych z ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług w łącznej wysokości 1500 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza