Obiekty z województwa zachodniopomorskiego w Finale 28. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”

Materiał informacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Modernizacja mostu przy ulicy Powstańców Warszawskich w Darłowie
Modernizacja mostu przy ulicy Powstańców Warszawskich w Darłowie
Ponad 400 inwestycji już zgłosiło się do 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Wszystkie obiekty warto zobaczyć na www.modernizacjaroku.org.pl. Zakończyłeś budowę i nie boisz się pokazać jej światu to zgłoś do Konkursu.

4 kwietnia 2024 roku, o godzinie 12:00 startuje głosowanie internetowe Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.", więc nie zwlekaj ze zgłoszeniem obiektu.

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie

Inwestor: Teatr Polski w Szczecinie
Wykonawca: Budimex S.A. Warszawa
Autor projektu: Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o. Kraków

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie

Teatr Polski w Szczecinie przeszedł znaczącą metamorfozę, która obejmowała zarówno modernizację istniejącej struktury, jak i rozbudowę o nowy budynek. Cały kompleks został starannie zaprojektowany zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa oraz wymogami użytkowymi. Nowa część budynku została funkcjonalnie połączona z istniejącym teatrem, tworząc spójne zaplecze dla różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

W trakcie modernizacji szczególną uwagę zwrócono na instalacje sanitarno-techniczne, zapewniając spełnienie wszystkich norm i standardów dotyczących użytkowania obiektu. Dodatkowo, zainstalowano systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz elektrycznych, zapewniając pełne bezpieczeństwo dla publiczności i pracowników teatru.

Zagospodarowanie terenów wokół budynku również było przedmiotem uwagi, przy czym duży nacisk położono na stworzenie przyjaznej przestrzeni zielonej. Nowe nasadzenia drzew i krzewów, wraz z innymi elementami zieleni, wprowadziły nie tylko estetyczny, ale również ekologiczny wymiar do otoczenia Teatru Polskiego.

Dzięki kompleksowej realizacji inwestycji, Teatr Polski w Szczecinie może teraz pełnić swoją rolę jako centrum kulturalne w sposób bezpieczny, efektywny i dostosowany do współczesnych potrzeb i wymagań. Otrzymane nowe przestrzenie oraz unowocześnione instalacje pozwalają na organizację różnorodnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, spełniając najwyższe standardy techniczne i estetyczne.

Budowa schroniska dla zwierząt bezdomnych przy ul. Południowej w Szczecinie

Inwestor: Gmina Miasto Szczecin
Wykonawca: ADAMIETZ Sp. z o.o. Strzelce Opolskie
Autor projektu: Pracownia O2 Architekci Kraków

Budowa schroniska dla zwierząt bezdomnych przy ul. Południowej w Szczecinie
Budowa schroniska dla zwierząt bezdomnych przy ul. Południowej w Szczecinie

Nowe schronisko dla zwierząt w Szczecinie oznacza nie tylko poprawę warunków życia dla zwierząt, ale także większą funkcjonalność, lepszą opiekę i bezpieczeństwo. To również nowe możliwości dla osób zainteresowanych adopcją zwierzaka lub udziałem w działaniach na rzecz pomocy zwierzętom.

Obiekt składa się z pięciu pawilonów o łącznej powierzchni użytkowej 1710,30 m2, z wybiegami szkoleniowymi między nimi. Schronisko może pomieścić 80 psów i 60 kotów.

Pawilon A to główny budynek z wejściem, obszarem dla odwiedzających i szpitalem dla zwierząt. Pawilon B to kuchnia, magazyny na karmę, sala dla kociąt i boksy dla kotów. Pawilon C zawiera biura, pomieszczenia socjalne i salę dla szczeniąt. Pawilony D i E to pawilony pobytowe dla psów.

Elewacje pawilonów to gabiony i płyty włóknisto-cementowe, a wnętrza mają surowy charakter z betonowymi sufitami i posadzkami. Na terenie schroniska trwają nasadzenia zieleni, w tym 122 drzewa i ponad 400 krzewów.

Koszt budowy schroniska wraz z zagospodarowaniem terenu to około 19,5 mln zł. Prace budowlane zostały zrealizowane przez firmę Adamietz w ciągu 24 miesięcy. Procedura uzyskania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego jest w toku, a po jej zakończeniu zwierzęta zostaną przeniesione do nowego lokum.

Budowa wielofunkcyjnej treningowej hali sportowej dla Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu

Inwestor: Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu
Wykonawcy:
BUDIMIEX S.A. Warszawa
Tamex Obiekty Sportowe S.A. Warszawa
Autor projektu: Archimedia Architekci & Inżynierowie Poznań

Budowa wielofunkcyjnej treningowej hali sportowej dla Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu‎
Budowa wielofunkcyjnej treningowej hali sportowej dla Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu‎

W Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu powstała jedna z najnowocześniejszych hal sportowych w Europie, idealna do treningu wielu dyscyplin. Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Budimex SA i Tamex Obiekty Sportowe SA. Dzięki współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, hala zapewnia doskonałe warunki dla treningów różnych dyscyplin, w tym koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, hokeja halowego, badmintona i futsalu. Znajdują się tam także sale do sportów walki i szermierki, oraz bieżnia lekkoatletyczna na drugim piętrze. Dodatkowo hala zawiera siłownię, szatnie, pomieszczenia odnowy biologicznej oraz magazyny i pomieszczenia socjalne. Całość jest w pełni klimatyzowana, zapewniając komfortowy trening przez cały rok. W okolicy hali znajdują się malownicze tereny rekreacyjne, takie jak jeziora i lasy, idealne do odpoczynku i regeneracji poza treningiem.

Modernizacja mostu przy ulicy Powstańców Warszawskich w Darłowie

Inwestor: Miasto Darłowo
Wykonawca: Zakład Usług Stoczniowych i Mostowych Sp. z o.o. Szczecin
Autor projektu: As-Projekt Koszalin

Modernizacja mostu przy ulicy Powstańców Warszawskich w Darłowie
Modernizacja mostu przy ulicy Powstańców Warszawskich w Darłowie

Nadmorskie Darłowo to miasto z bardzo długą i ciekawą historią. Tutaj urodził się i spędził ostatnie lata swojego życia król Danii, Szwecji i Norwegii - Eryk Pomorski, zwany także Ostatnim Wikingiem Bałtyku. Wiele miejsc jest tu nierozerwalnie związanych z królem, dlatego miasto nosi zaszczytny tytuł miasta królewskiego.

Najważniejszym zabytkiem jest jedyny w tej części Europy nadmorski gotycki zamek, w którym Eryk I ukrył swój skarb. A podobno po nocach korytarzami wędruje duch księżnej Zofii, zwanej przez darłowian Białą Damą.

Z wysokiej wieży zamku można zobaczyć panoramę miasta z przysadzistą, 60-cio metrową wieżą Kościoła Mariackiego oraz ponad 120 letni obiekt z przełomu XIX i XX w., zabytek architektury miejskiej - most przy ul. Powstańców Warszawskich w Darłowie, który wymagał niezwłocznie prac remontowych. Zabytkowy most jest symbolem historii i kultury. Pozwala na zachowanie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. To połączenie nowoczesności z historią tworzy unikalne doświadczenie dla mieszkańców Darłowa jak i turystów. Wyjątkowa architektura, która jest częścią krajobrazu miejskiego może zapewnić estetyczne doświadczenie, które wyróżnia się pośród innych konstrukcji. Wykorzystanie już istniejących struktur zmniejsza potrzebę budowy nowych mostów, co ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne. Most przy ulicy Powstańców Warszawskich jest doskonałym przykładem połączenia synergii między tradycją a nowoczesnością.

W centrum Darłowa zachowało się wiele obiektów o historycznym charakterze. Do dziś przetrwała część obwarowań miejskich, z których XIV wieczna Brama Wysoka została zabudowana kamienicami.

Uwadze zwiedzających polecamy nie tylko spacer po zabytkowym moście ale również dwa kościoły. Przy ulicy 1-go Maja znajduje się mały kościół św. Jerzego.

Bardziej na północ od rynku zwiedzimy gotycki kościół św. Gertrudy zbudowany na bazie rotundy. W lecie odbywają się w nim liczne koncerty.

Przy kościele św. Jerzego odpoczniemy na ławeczce Leopolda Tyrmanda - jest on autorem książki „Siedem dalekich rejsów”, której akcja rozgrywa się w powojennym Darłowie.

Na krótki odpoczynek można zajrzeć do pobliskiego Parku Króla Eryka, gdzie nowoczesna fontanna muzyczna pomoże się schłodzić. Natomiast w Parku Inkula można delektować się pięknem przyrody i podziwiać pływające po stawie łabędzie i kaczki.

Serdecznie zapraszamy do Królewskiego Miasta Darłowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza