MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Objazda pamięta o Romanie Zubie. Wieczornica pełna wspomnień

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wieczornica w świetlicy w Objeździe
Wieczornica w świetlicy w Objeździe Centrum Kultury Gminy Ustka
W świetlicy w Objeździe odbyła się wyjątkowa wieczornica związana z postacią Romana Zuba, znanego gminnego działacza, szczególnie z kronik, w których spisywał wydarzenia z życia lokalnej społeczności.

- Dziennik telewizyjny, Ekran z bratkiem, koncert życzeń, skecze kabaretowe i występy wokalne złożyły się na wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które odbyło się w świetlicy w Objeździe. Było tak jak w nazwie imprezy, czyli ,,Pół żartem i pół serio u Wujka Romana” – relacjonuje Zbigniew Podolak z Centrum Kultury Gminy Ustka. - Autorką starannie opracowanego scenariusza i reżyserką całości była Zorza Sędzicka, na co dzień instruktorka zespołu „Babiniec” z Rowów.

Program spotkania w świetlicy w Objeździe związany był z 20. rocznicą śmierci Romana Zuba, patrona Biblioteki Publicznej w Objeździe.

- Roman Zub był postacią wyjątkową dla mieszkańców Objazdy i miejscowości ościennych. Został obdarzony wieloma talentami i umiejętnościami. Bibliotekarstwo, animacja kultury, muzykowanie, majsterkowanie i pszczelarstwo były przysłowiowym ,,wierzchołkiem góry lodowej”. Przy tym odznaczał się wyjątkową skromnością i szlachetnością – mówi Zbigniew Podolak. - Szczególnie wartościowe okazały się pisane przez niego w latach 1945-1974 kroniki, które są barwnym i niezwykle precyzyjnym zapisem życia codziennego lokalnej społeczności. Spektrum spraw zaobserwowanych i spisanych przez ,,Leonarda Da Vinci” z Objazdy jest imponująca. Kroniki stały się przedmiotem analizy i badań literacko-historycznych wielu regionalistów i pracowników naukowych, nie tylko słupskich uczelni.

Na scenie wystąpiły Wiesława Kuźmińska-Kuczun, Beata Bednarczyk, Alicja Mieliwodzka, Katarzyna Stola, Małgorzata Kargul i Anna Kuźmińska - członkinie ,,Teatrzyku przy dobrej książce", działającego w ramach Kreatywnego Klubu Czytelnika im. Romana Zuba przy bibliotece.

- Wszystkie dały wyraz ogromnego szacunku i wdzięczności do osoby Romana Zuba. Dobitnym tego dowodem była finałowa piosenka w zbiorowym wykonaniu. Impreza w Objeździe była wizualno-słowno-muzyczną wędrówką po czasach PRL-u i początku lat 90-tych. Nie zabrakło największych muzycznych hitów, scenek kabaretowych, quizu oraz wybranych fragmentów z kronik Romana Zuba. Perfekcyjne nagłośnienie imprezy zapewnił Tomasz Horbacz z Centrum Kultury Gminy Ustka – podsumowuje Zbigniew Podolak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza