Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obniżenie poziomu wody i podwyższenie bezpieczeństwa. Klasztorne Stawy zmodernizowane

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Zakończyły się prace modernizacyjne na Klasztornych Stawach w Słupsku. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo na tym terenie i pomóc uniknąć tragedii podobnych do tych, które miały miejsce w ciągu ostatnich trzech lat – w roku 2018 oraz 2021.

Marzec 2018 oraz luty 2021 – wtedy doszło do dwóch śmiertelnych wypadków na Klasztornych Stawach. W ubiegłym roku temat modernizacji terenu podejmowany był kilkukrotnie. W lutym na zwołanej konferencji prasowej Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent miasta, zwróciła uwagę na konieczność przeprowadzenia prac. W kwietniu natomiast przekazano Słupskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji fundusze na ten cel. Było to około 150 tysięcy złotych, a modernizacja zakończyła się pod koniec ubiegłego roku.

- W ramach wykonanych prac wybudowane zostały tzw. mnichy wodne, czyli urządzenia umożliwiające regulowanie i piętrzenie stanu wody. Zainstalowane szandory pozwalają na obniżenie poziomu wody o około 20-25 cm. W tej chwili, na okres zimowy, poziom wody w stawach został obniżony. Dla przykładu staw, na którym znajduje się altana, w najgłębszym miejscu ma około 180 cm głębokości. Latem natomiast poziom wody mógłby być wyższy, aby napowietrzać wodę kaskadami– tłumaczy Agnieszka Klimczak, dyrektor SOSiR.

- Chciałabym jednocześnie podkreślić, że musimy zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Klasztorne Stawy nie są miejscem, w którym powinniśmy się kąpać lub wchodzić zimą na lód. Życzymy sobie, aby było to miejsce do spacerowania, które zostanie docenione przez swoje walory zielone – dodaje dyrektor nawiązując do znaków o zakazie kąpieli, które znajdują się przy akwenach wodnych.

Paweł Dyjas, komendant Straży Miejskiej w Słupsku, zaznacza, że w podwyższeniu bezpieczeństwa w okolicy Klasztornych Stawów, pomoże zainstalowany w tym miejscu monitoring oraz patrole straży miejskiej.

- Obraz z kamer jest obserwowany przez naszych funkcjonariuszy od poniedziałku do piątku, w godzinach 6.30-22. Mamy w planach, aby miało to miejsce 24 godziny na dobę, ale by móc o tym myśleć, musimy najpierw zmienić siedzibę. Do tego dojdzie na przełomie kwietnia i maja. Dopiero wtedy będziemy mogli organizować naszą pracę wokół monitoringu i wprowadzać potrzebne zmiany – mówi komendant.

Na koniec warto odnotować, że budowa mnichów to nie koniec prac na Klasztornych Stawach. Są już plany na zagospodarowanie terenu w przyszłym roku.

- W 2023 roku chcielibyśmy uporządkować ten teren i podwyższyć jego walory sportowo-rekreacyjne. Koncepcja jego zagospodarowania jest już gotowa, ale musimy zdobyć środki na realizację zadania – dodaje Agnieszka Klimczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza