Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dziś zarabiamy dla siebie. Do wczoraj pracowaliśmy dla państwa.

Piotr Kawałek [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. sxc.hu
W tym roku obciążenia podatkowe wzrosły i na rzecz państwa pracowaliśmy aż dziewięć dni dłużej niż w 2009 r.
W tym roku obciążenia podatkowe wzrosły i na rzecz państwa pracowaliśmy aż dziewięć dni dłużej niż w 2009 r.
Wczoraj obchodziliśmy tzw. dzień wolności podatkowej, czyli pierwszy dzień w roku, kiedy zaczęliśmy zarabiać na własny rachunek. Dotychczas pracowaliśmy na daninę dla państwa, czyli na podatki.

Dzień wolności podatkowej to symboliczny dzień, w którym zakończyliśmy pracę na podatki na rzecz państwa i rozpoczynamy zarabiać na siebie. W tym roku dzień wolności przypadł na 23 czerwca, rok temu - 14 czerwca, a dwa lata temu 16 czerwca. Oznacza to, że na podatki pracujemy już prawie pół roku! Ponadto obciążenia podatkowe wzrosły i na rzecz państwa pracowaliśmy aż dziewięć dni dłużej. Za rok może być jeszcze gorzej.

Czytaj także: Finansowa abolicja prezydenta Słupska

- W tym roku rząd wyda 40 miliardów złotych więcej niż w 2009 roku - informuje Robert Gwiazdowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha, które od 1994 roku wylicza, kiedy w Polsce wypada dzień wolności podatkowej. - Niestety, budżet nie ma innych źródeł dochodu niż kieszeń podatnika. To oznacza, że zapłacimy jeszcze więcej podatków. To nieuniknione, bo długi trzeba spłacać, co najlepiej widać na przykładzie Grecji.

Obciążenia podatkowe rosną z roku na rok. W popularnym portalu encyklopedycznym wikipedia.pl można znaleźć wyliczenie, z którego wynika, że w okresie feudalnym chłop pańszczyźniany w Polsce oddawał panu o wiele mniej, niż dziś my w podatkach. Według obecnych standardów dzień wolności dla chłopa przypadałby już 30 kwietnia.

- Dzień wolności organizujemy, żeby unaocznić podatnikom i politykom, ile czasu musimy poświęcić, żeby spłacić zobowiązania wobec państwa - tłumaczy Robert Gwiazdowski. - Im dzień wolności przypada szybciej, tym lepiej dla naszych portfeli. Podatki powinny iść przede wszystkim na zagwarantowanie bezpieczeństwa obywatelom. Tymczasem w Polsce wydatki na bezpieczeństwo są dopiero na piątym miejscu i spadają.

Czytaj także: Odliczamy zagraniczne składki

Jednak bywało gorzej. W 1995 roku zaczynaliśmy pracę dla siebie dopiero 6 lipca. Wciąż jednak nam innych państw. Stany Zjednoczone w ubiegłym roku obchodziły święto każdego podatnika 13 kwietnia. Bliższa nam Słowacja, gdzie obowiązuje podatek liniowy, swój dzień wolności podatkowej miała już w połowie maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza