MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogród nad morzem może być piękny, ale nie wszystkie rośliny będą w nim rosły. Sprawdź, co posadzić i jak go zaaranżować

Katarzyna Józefowicz
W nadmorskich warunkach świetnie wyglądają i rosną trawy, ale jest więcej roślin, które warto posadzić w ogrodzie nad morzem.
W nadmorskich warunkach świetnie wyglądają i rosną trawy, ale jest więcej roślin, które warto posadzić w ogrodzie nad morzem. Sebastian Staines/unsplash.com
Warunki panujące nad morzem są dość specyficzne i nie wszystkie rośliny dobrze się w nich czują. Muszą się zmagać z silnymi wiatrami, piaszczystą ziemią i słonym powietrzem. Dlatego urządzanie nadmorskiego ogrodu jest pewnym wyzwaniem. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać i jak go urządzić.

Spis treści

Morze sprzyja letniemu wypoczynkowi, ale jego okolice nie są szczególnie przyjaznym miejscem do życia dla roślin. Wydaje się więc, że mieszkańcy nadmorskich miejscowości mogą zapomnieć o pięknych ogrodach, jednak wbrew pozorom, nie do końca jest to prawda. Wprawdzie silne wiatry, słone powietrze oraz zasolone i przepuszczalne podłoże dla wielu roślin są nie do zaakceptowania, ale jest też całkiem sporo gatunków, które tolerują takie warunki lub nawet je preferują.

Postaw na trawy i iglaki

Większość z nich pochodzi właśnie z terenów nadmorskich lub miejsc o zbliżonym klimacie, dlatego są przystosowane do trudów nadmorskiego życia. Niestety, na ogół nie mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, dlatego w nadmorskim ogrodzie lepiej stworzyć kompozycję opartą na trawach i wytrzymałych iglakach, niż próbować uzyskać wielobarwne rabaty kwitnących bylin. Na plus takiego rozwiązania można zliczyć fakt, że żadne rośliny nie prezentują się lepiej na wietrze, niż delikatne, zwiewne trawy, których kępy falują i szumią przy każdym jego podmuchu.

Rośliny do nadmorskiego ogrodu. Co w nim posadzić?

Urządzanie nadmorskiego ogrodu warto zacząć od poszukiwania gatunków, które zasiedlają w naturalnie tereny nadmorskie. Oczywiście można byłoby poszukać ich wśród roślin słonolubnych, nazywanych słonoroślami lub halofitami, jednak większość z nich to albo gatunki dzikie, objęte ochroną, albo rośliny mało dekoracyjne lub trudne do zdobycia, dlatego lepiej skupić się na takich, które nadmorskie warunki tolerują, a jednocześnie są ozdobne i łatwo dostępne w sprzedaży. Do ich grona zalicza się m.in.:

  • zawciąg nadmorski,
  • mikołajek płaskolistny i nadmorski (wyłącznie z uprawy, gdyż w naturze objęty jest ochroną),
  • woskownica europejska (również z uprawy),
  • tamaryszki,
  • modrak morski,
  • smagliczka nadmorska,
  • lepnica nadmorska,
  • zatrwiany (tatarski, szerokolistny czy zwyczajny),
  • miskant chiński,
  • turzyca włosista,
  • piaskownica zwyczajna i wydmuchrzyca piaskowa (ekspansywne trawy rozłogowe),
  • kocanka piaskowa,
  • perowskia łobodolistna,
  • zadrzewnia bezogonkowa
  • wrzos pospolity.

Panujące na nadmorskich terenach warunki, doskonale znoszą też:

  • sosny,
  • jałowce,
  • wierzby wawrzynkolistne,
  • perukowce podolskie,
  • rokitniki zwyczajne
  • oraz róże pomarszczone (np. „Short Track”) i dzikie, a także niektóre odmiany róż krzaczastych, parkowych i okrywowych (np. „Bokrahan”).

Słońce i wilgoć – to rośliny docenią

Ogród nadmorski może wydawać się miejscem nieprzyjaznym dla roślin, ale ma jedną, ważną zaletę, która sprawia, że wiele z nich czuje się w nim całkiem dobrze. Tereny nadmorskie to tereny odkryte i zalane słońcem przez większą część dnia, a to sprawia, że nawet te rośliny, które znad morza się nie wywodzą, mogą sobie w jego sąsiedztwie poradzić, właśnie ze względu na spore nasłonecznienie. Trzeba też pamiętać, że powietrze nad morzem, chociaż nieco słone, jest też znacznie bardziej wilgotne, niż w głębi lądu, a to też ważny czynnik, sprzyjający rozwojowi roślin.

Aranżacja ogrodu nad morzem. Postaw na dodatki

Jeśli jednak mimo wszystko nasz nadmorski ogród wyda nam się zbyt ubogi, możemy wzbogacić go o dodatkowe, marynistyczne elementy ozdobne, kojarzące się z morzem. Będą tu więc mile widziane drewniane kotwice, fragmenty łodzi, grube liny, bielone, wiklinowe kosze, stare konary, duże kamienie czy drewniane skrzyneczki (np. na rośliny), a także piaskowe lub żwirowe alejki oraz drewniane tarasy, wyłożone bielonym drewnem.

Polecamy: Soliród, czyli morskie szparagi. Ta roślina jest jadalna i ma słony smak

Do ogrodu nadmorskiego idealnie będą też pasowały tradycyjne meble, wykonane z jasnego lub bielonego drewna bądź wikliny. Dominującymi kolorami powinny być biele, błękity, granaty, beże i szarości, które nawiązują do barwy błękitnego nieba, lazurowego morza i jasnego piasku. Mocnym akcentem marynistycznym będą też dywaniki i chodniki w biało-granatowe pasy i dobrane do nich kolorystycznie poduszki na ogrodowe ławki, fotele czy leżaki.
Całość pięknie dopełni sznurkowy hamak, rozwieszony na tarasie lub między drzewami oraz bielony, wiklinowy fotell, okryty wełnianym pledem. Przydadzą się również takie drobiazgi jak latarenki ogrodowe, szklane naczynia, wypełnione piaskiem i muszelkami czy dzwonki wietrzne, zwieszone na gałęziach drzew lub krzewów.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza