Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orzechowska Wydma na każdą porę roku. Jesienią piękne barwy drzew

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Trasa jest bardzo malownicza, prowadzi przez Wydmę Orzechowską i las buczynowy. Po drodzę są ławeczki, na których można odpocząć
Trasa jest bardzo malownicza, prowadzi przez Wydmę Orzechowską i las buczynowy. Po drodzę są ławeczki, na których można odpocząć Magdalena Olechnowicz
Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma" to idealne miejsce na długi spacer z daleka od ludzi i zgiełku. O tej porze roku jest tam prawie pusto, a jesienią widoki są piękne. Trasa prowadzi przez wydmy i buczynowe lasy. Na trasie są tablice informacyjne, dzięki którym możemy wzbogacić swoją wiedzę.

Spacer zaczynamy w Orzechowie (gm. Ustka). Wybudowano tu duży parking, aby nie stawiać samochodów przy drodze i nie wjeżdżać w las. Na początku ścieżki znajdziemy informacje o trasie i drogowskazy, którędy należy iść. Cała trasa jest dobrze oznaczona. Śmiało przechodzimy przez teren Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego "Leśnik". A potem... tylko przed siebie. Tak jak kierują nas znaki.

Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska wydma" została uroczyście otwarta 9 lipca 2003r.. Położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Orzechowo i Zapadłe, w pobliżu morza i prowadzi przez najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu.

Trasa wynosi 2,8 km, czyli spacerkiem - robiąc po drodze zdjęcia i postoje na delektowanie się krajobrazem - zajmie nam około półtorej do dwóch godzin - w zależności od tempa, kondycji i chęci rozkoszowania się przyrodą. Przebiega przez morenę wyniesioną na wysokość około 23 m.

Zwiedzający ścieżkę mogą prześledzić roślinność od wydmy białej poprzez wydmę szarą, bory bażynowe do siedlisk bardziej żyznych i tym samym poznać różnorodne zbiorowiska roślinne charakterystyczne dla południowych wybrzeży Bałtyku.

Po drodze mijamy wieżę przeciwpożarową, która jest udostępniana turystom w wyznaczonych godzinach, ale tylko w sezonie turystycznym. Teraz obiekt jest zamknięty.

Najbardziej charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze omówione są na 12 tablicach tematycznych rozmieszczonych wzdłuż ścieżki. Część trasy (ok. 1,5 km) można pokonać rowerem (od przystanku nr 1 do przystanku nr 6), a odcinek ten łączy dwa popularne szlaki rowerowe, w tym znany "Szlak zwiniętych torów".

Po drodze miniemy miejsca na rekreację i odpoczynek. Jedno, zlokalizowane od strony dojścia od miejscowości Zapadłe, wyposażone jest parking i wiaty, miejsce na ognisko, ubikację i stojaki na rowery. Drugie miejsce znajdujące się od strony dojścia z Orzechowa posiada wiatę oraz stojak na rowery. Obydwa te obiekty mają tablice informacyjne o Nadleśnictwie Ustka, trasie ścieżki i regulaminie obowiązującym na ścieżce. Dodatkowo na całej trasie rozmieszczone są ławki do odpoczynku. Aby zabezpieczyć wydmę przed wydeptywaniem umieszczono drewniane kładki, schodki i mostek nad żlebem, natomiast na najwyższym wzniesieniu wydmy ulokowana jest platforma widokowa. Oznaczenie trasy ścieżki stanowią kierunkowskazy, witacze, oznakowania wzdłuż trasy na drzewach i palikach kierunkowych (zielone koło w białej otoczce), natomiast w miejscach wątpliwych - bariery kierunkowe.

Malowniczość tego miejsca podkreśla rzeka Orzechówka płynąca w głębokim korycie, a od strony wschodniej - płaski teren pól.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza