Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświetlamy wnętrza

(elle)
Lampka na małym stoliku stwarza atmosferę przytulności i sprzyja towarzyskim spotkaniom.
Lampka na małym stoliku stwarza atmosferę przytulności i sprzyja towarzyskim spotkaniom. Fot. Archiwum
Często stajemy przed dylematem, jaki rodzaj oświetlenia zastosować w poszczególnych wnętrzach. Niby nic takiego, a przecież to on ostatecznie zdecyduje czy po zmroku przyjemnie będziemy spędzać w nim czas.

Jadalnie

Oświetlenie jadalni musi przede wszystkim odprężać, umilać jedzenie i sprzyjać rozmowie. Powinno współgrać z kolorystyką wnętrz, meblami, zastawą stołową. Musi też być wystarczająco jasne, aby spełniać praktyczne funkcje.
- Rozpocznij od oświetlenia ogólnego, które zapewni jasną i łagodną atmosferę w całym pomieszczeniu.
- Aby uzyskać bardziej kameralny efekt, zastosuj lampy boczne, oświetlenie białe lub w delikatnym, pastelowym kolorze, który podkreśli kolorystykę pomieszczenia.
- Oświetlenie punktowe nada końcowy szlif jadalni i można w ten sposób wyeksponować kominek lub obraz.
- Najlepszy efekt uzyskamy stosując dwa lub trzy reflektorki.

Sypialnie

Oświetlenie w sypialni musi spełniać wiele różnych wymogów. Z jednej strony należy pogodzić się z kameralną, spokojną i romantyczną atmosferą z oświetleniem potrzebnym do nakładania makijażu, ubierania się czy czytania w łóżku przed snem.
W sypialni najlepszym rozwiązaniem jest kombinacja różnych rodzajów oświetlenia zapewniająca równowagę niezbędną dla idealnego urządzenia tego pomieszczenia.
- Zacznijmy od oświetlenia ogólnego. Powinno być neutralne i relaksujące. Efekt ten osiąga się najlepiej stosując więcej niż jeden punkt oświetlenia. Następnie należy wziąć pod uwagę praktyczne wymagania oświetleniowe: jaśniejsze światło przy toaletce, garderobie oraz światło do czytania przy łóżku.
- Ostateczny efekt można uzyskać przy użyciu specjalnych żarówek, które wyeksponują wnętrze, nadadzą mu łagodny charakter. Można to połączyć z reflektorkami punktowymi, które uwydatnia konkretne przedmioty lub elementy wystroju.
- Dobierając oświetlenie do toaletki zadbajmy o to, żeby światło było identyczne z obu stron lustra. Unikniemy kłopotliwych cieni na twarzy.

Łazienki

Łazienki muszą sprawiać wrażenie świeżych i jasnych rano, podczas gdy wieczorami mogą być bardziej kameralne, spokojne, intymne.
- Górne światło wbudowane w sufit może zapewnić podstawowe oświetlenie ogólne.
- Dodajmy boczne lampki wokół lustra. Równomierne oświetlenie z obu stron ułatwi golenie i nakładanie makijażu. W ten sposób unikniemy głębokich cieni na twarzy, które mogą pojawić się wtedy, gdy lampa umieszczona jest nad lustrem.
- W łazienkach koniecznie musimy zachować bezpieczeństwo. Nie mogą znajdować się tu żadne włączniki. Należy stosować wyłącznie przełączniki pociągane (za sznurek). Lampy muszą być odporne na zachlapanie i działanie pary. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości to lepiej skonsultujmy się z elektrykiem.
- Dostępny jest również całkowicie wodoodporny sprzęt oświetleniowy. Jego zastosowanie może zapewnić bardzo atrakcyjny efekt, np. gdy oświetlenie zostanie zamontowane wewnątrz kabiny prysznicowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza