MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzaj z głową

Redakcja
Paweł Sieradzan, ekspert PKO BP.
Paweł Sieradzan, ekspert PKO BP.
Rozmowa z Pawłem Sieradzanem, ekspertem PKO BP.

Polacy wracają zza granicy. Przyjeżdżają teraz nie tylko ci, którzy w innych krajach odpoczywali, ale również tacy, którzy na emigracji zarabiali. Ci najczęściej przywożą ze sobą zgromadzone oszczędności. Co najlepiej z nimi zrobić? Jak je ulokować?

- Pieniędzy nie warto trzymać w domu, gdyż łatwo je szybko stracić, trwoniąc na konsumpcję, a w najlepszym razie za parę lat mniej za nie kupić z powodu inflacji. Co zrobić, aby zarobione pieniądze nie tylko uchronić przed ryzykiem utraty, ale je pomnożyć?

- Banki mają dla osób, które chcą ulokować swoje oszczędności wiele propozycji. Należą do nich: lokaty, konta oszczędnościowe z możliwością wpłaty i wypłaty pieniędzy w dowolnym terminie, książeczki oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne itp. Każdy, kto chce wybrać najlepszą dla siebie ofertę depozytową powinien odpowiedzieć sobie na pytania: jak długo chce oszczędzać, na jaki liczy zysk i przy jakim ryzyku zdecyduje się go osiągnąć. Instrumenty krótkoterminowe przynoszą zyski mniejsze, ale bardziej bezpieczne. Długoterminowe mogą przynieść większy zysk, są jednak obarczone większym ryzykiem.

- Coraz więcej Polaków przywozi do kraju zaoszczędzone pieniądze. Co z nimi robią?

- Niestety tu dają o sobie znać przyzwyczajenia z przeszłości, polska mentalność. W nieodległych czasach, kiedy wiele codziennych potrzeb było niezaspokojonych, niemal wszystkie dochody wydawaliśmy na bieżąco. Dlatego skłonność Polaków do oszczędzania jest wciąż stosunkowo niska. Zgromadzone pieniądze szybko wdajemy na konsumpcję, często w pierwszym miesiącu od powrotu do kraju. Z naszych obserwacji wynika jednak, że nastawienie Polaków do oszczędzania powoli się zmienia. W dzisiejszych czasach efektywne przewidywanie stało się bardzo ważne. Konsumenci coraz częściej myślą o przyszłości prognozując swoje potrzeby. Planują ważne i wiążące się z wydatkami życiowe wydarzenia, takie jak np. ślub, czy narodziny dziecka oraz starają się do nich jak najlepiej przygotować. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, PKO BP proponuje szereg produktów, np. książeczki mieszkaniowe, dające możliwość oszczędzania na atrakcyjnych warunkach. Co ważne, odsetki od depozytu na książeczce mieszkaniowej są zwolnione od podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).

- Co banki oferują osobom, które wracając zza granicy chcą swoje pieniądze przeznaczyć na oszczędności?

- Mają wiele produktów. Są to: lokaty, fundusze inwestycyjne oraz usługi maklerskie. Inwestując np. w "Fundusz Stabilnego Wzrostu" czy "Fundusz Rynku Pieniężnego" można osiągać zyski wyższe lub porównywalne z tradycyjnymi lokatami bankowymi. Lokaty natomiast cechuje większe bezpieczeństwo i pewne zyski. Dobrym pomysłem jest ulokowanie zgromadzonych pieniędzy w różnych formach oszczędzania. I tak dla przykładu, część kwot przeznaczonych na bieżące wydatki powinna być dostępna w każdym momencie na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Pieniądze, które mogą być nam potrzebne w krótkim lub średnim okresie czasu ulokujmy na lokacie, a pozostałą część inwestujmy np. w fundusze inwestycyjne, które rekomendują długoterminowe okresy inwestowania, ale oferują większe zyski.
- Latem za granicą pracuje wielu studentów. Które produkty są najlepsze właśnie dla nich?

- Prawie każdy bank ma produkty przeznaczone dla nich. Np. PKO BP specjalnie dla wymagających użytkowników, w tym studentów, przygotował specjalną platformę internetową pod nazwą iPKO. Jej interfejs został tak dopracowany, by był przyjazny dla użytkownika, a korzystanie z niego było jak najbardziej intuicyjne. Umożliwia dostęp i zarządzanie wieloma produktami, takimi jak karty, konta, kredyty, lokaty. Dla studentów wyjeżdżających za granicę szczególnie polecamy unikalną, przezroczystą kartę kredytową, która zapewnia najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób płatności za towary i usługi.

- Jeżeli jednak osoba decyduje się na wydanie przynajmniej części ze swoich oszczędności, czy istnieją sposoby na "oszczędne wydawanie"?

- Niezależnie od tego, ile zarabiamy i jakimi oszczędnościami dysponujemy, powinniśmy pamiętać o racjonalnym zarządzaniu budżetem. Na koncie zawsze powinniśmy mieć pozostawioną bezpieczną kwotę, a nadwyżki przeznaczać na oszczędności. Osoba wracająca do kraju, przykładowo z 4.000 euro w kieszeni, powinna oszczędzić przynajmniej część tej sumy. Takie postępowanie to podstawa bezpieczeństwa finansowego, ubezpieczenie, które pomoże uniknąć nagłych pożyczek i wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

- Początek roku akademickiego dla studentów to czas sporych wydatków. Co mogą zrobić, aby jesienią nie zbankrutować?

- Powinni prognozować wydatki - koszty zakupu książek, wynajęcia mieszkania, korepetycji czy też zajęć fakultatywnych. Inną kwestią, o której nie można zapomnieć jest przewidywanie potencjalnych zagrożeń, możliwości wystąpienia dodatkowych kosztów, spłaty kredytów i kart. Mądrze rozplanowany budżet powinien zawierać wszystkie powyższe elementy oraz zestawiać je z pieniędzmi, które student może zarobić. Studenci w PKO BP mogą lokować zarobione pieniądze na "Superkoncie Student", a wolne kwoty, które chcą odłożyć, mogą wpłacić na jedną z lokat, które z łatwością znajdą na platformie iPKO. Za zakupy i książki mogą zapłacić natomiast kartą kredytową "Student".

Irena Boguszewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza