MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pandemia uderzyła w zdrowie psychiczne dzieci w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
- Umowa ze szkołami pozwala nam na prawne działanie, tak by droga pomocy specjalista dziecko-rodzic i szkoła była uregulowana - mówi Krzysztof Sikorski.
- Umowa ze szkołami pozwala nam na prawne działanie, tak by droga pomocy specjalista dziecko-rodzic i szkoła była uregulowana - mówi Krzysztof Sikorski. Łukasz Capar
20 procent dzieci i młodzieży w Słupsku ma problemy ze zdrowiem psychicznym oceniają specjaliści. Stąd podpisanie umowy między Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku a miejskimi szkołami. Chodzi o to, by prawnie uregulować ramy pomocy Poradni Psychologiczno-Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży dla uczniów, rodziców i pedagogów.

Na konferencji prasowej w słupskim ratuszu poinformowano o podpisaniu umowy, która miasto nie kosztuje nic, a jest bardzo wżna dla jego najmłodszych mieszkańców, ich bliskich oraz dla nauczycieli i szefostwa miejskich szkół.

- Problem niestety nie maleje a narasta. Dlatego idziemy mu na przeciw. Dlatego podpisaliśmy porozumienie między szkołami a poradnią o współpracy i planujemy jej rozszerzenie o dalsze kroki - powiedziała wiceprezydent Marta Makuch.

- To co jest tu bardzo istotne i co chcę mocno zaakcentować to element współpracy między Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku a władzami Słupska. Nie byłoby tej poradni, gdyby nie pomoc i wzajemna współpraca - powiedział Krzysztof Sikorski, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku.

5 października oficjalnie otwarto Poradnię Psychologiczno-Psychoterapeutyczną dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Tuwima 34 w Słupsku. Placówka uruchomiona została przez Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku i przyjmuje pacjentów już ponad dwa miesiące. W tym czasie okazało się, że liczba uczniów z problemami jest bardzo duża w naszym mieście.

Kierowniczka poradni dr Aleksandra Jaworska-Kołatka: - To czego się spodziewaliśmy to bardzo dużo dzieci z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, z zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi, mamy też dzieci z zaburzeniami odżywiania. Oczywiście nie tylko z powodu covidu. Tak naprawdę nie covid a izolacja zaszkodziła dzieciom. Z powodu tej specyficznej sytuacji takich dzieci jest dużo więcej.

Specjaliści z poradni szacują, że około 20 procent uczniów słupskich szkół ma teraz problemy natury psychicznej. Dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego zapewnia, że środki na pomoc i leczenie są. Za to płaci NFZ. Miasto dzięki prowadzonej przez CZP poradni zaoszczędza ponad 200 tys. zł. Szpital ma specjalistów, choć tych od zdrowia psychicznego dzieci brakuje w kraju.

- Umowa ze szkołami pozwala nam na prawne działanie, tak by droga pomocy specjalista dziecko-rodzic i szkoła była uregulowana - mówi Krzysztof Sikorski.

Danuta Wyrwas, dyrektorka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Słupsku: - Dzieci zgłaszają się do nauczycieli. Pani w klasie jest pierwszą osobą, która się dowiaduje o problemach. Jeszcze przed rodzicami. Dlatego ta poradnia jest potrzebna, by pomoc skoordynować.

Mariusz Domański, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Słupsku: - W szkołach średnich jest inaczej. Tu młodzież nie jest tak otwarta. Tu częściej się buntuje. To porozumienie jest ważne, bo zarówno rodzice, uczniowie i nauczyciele będą mogły korzystać z pomocy poradni. Jako szkoły będziemy mieli wsparcie w postaci porad, warsztatów, szkoleń.

Poradnia już działa

Przypomnijmy, Poradnia Psychologiczno-Psychoterapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży jest przy ul. Tuwima. Porady są bezpłatne, finansowane przez NFZ i nie jest wymagane skierowanie. Poradnia przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia lub 21. roku życia w przypadku kontynuowania nauki w szkole ponadpodstawowej, dla ich rodzin, opiekunów prawnych lub innych osób stanowiących wsparcie społeczne pacjenta.

Poradnia Psychologiczno-Psychoterapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży, ul. Tuwima 34, tel. 59 307 07 37 (centrala). Numer telefonu komórkowego terapeuty środowiskowego: 574 700 599. Adres e-mail : [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza