Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze czekają na naszą inicjatywę

Krzysztof Piotrkowski
Marta Makuch z CIO w Słupsku doradzi kto i jak może ubiegać się o pieniądze z Europejskiego funduszu Społecznego.
Marta Makuch z CIO w Słupsku doradzi kto i jak może ubiegać się o pieniądze z Europejskiego funduszu Społecznego. Fot. Krzysztof Tomasik
Blisko 15 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymały w ubiegłym roku instytucje, firmy i organizacje pozarządowe w Słupsku i powiecie. Pieniądze zostały przeznaczone na kursy, szkolenia i doradztwo zawodowe.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej

Zainteresowani środkami z PO KL mogą zgłaszać się do Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku, ul. Sienkiewicza 18, tel. 059 840 21 10, w godz. 10-16.

Dokładnie 14 milionów 891 tysięcy złotych to wartość umów, jakie instytucje ze Słupska i powiatu słupskiego podpisały z Urzędem Marszałkowskim w ramach pierwszego roku wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie pomorskim.

- Samorządy, instytucje, szkoły, firmy i organizacje społeczne złożyły łącznie sto dwa wnioski w kilkunastu konkursach ogłaszanych przez pomorski samorząd - mówi Marcin Dadel, szef Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku, gdzie można zasięgnąć informacji na temat pozyskiwania pieniędzy z funduszu EFS.

- Aż 33 z nich otrzymało dofinansowanie. To bardzo dobry wynik. Instytucje ze Słupska i powiatu pokazały, że potrafią skutecznie pozyskiwać fundusze europejskie.

Najwięcej pieniędzy - ponad sześć milionów złotych - otrzymał Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku na projekt Eurokariera skierowany do bezrobotnych.

- Były to szkolenia zawodowe, staże zawodowe, przygotowanie do zawodu, tak zwane doposażanie miejsca pracy, czy dotacje dla bezrobotnych rozpoczynających działalność gospodarczą - informuje Marcin Horbowy, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku.

- W szkoleniach uczestniczyli między innymi bezrobotni do 25 roku życia, samotne matki, kobiety, które po urodzeniu dziecka nie mogły znaleźć pracy, osoby bez doświadczenia zawodowego, po 50 roku życia, czy niepełnosprawni.
Łącznie PUP pomógł zaktywizować 1175 osób z miasta i powiatu. Drugi pod względem wielkości projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który otrzymał ponad 1,3 miliona złotych. Za te pieniądze 200 osób uczestniczyło w różnych szkoleniach, m.in. prawa jazdy kat. B i C, kurs kosmetyczki, czy komputerowy.

Spośród organizacji pozarządowych najwięcej pieniędzy zdobyło Centrum Inicjatyw Obywatelskich - prawie 900 tys., które przeznaczy na wsparcie słupskich organizacji pozarządowych.

W powiecie słupskim najwięcej środków pozyskał Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z Gminy Słupsk oraz Gmina Miasto Ustka - łącznie prawie 600 tysięcy złotych na projekty edukacyjne szkół.

Fundusze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przekazywane są na tzw. projekty miękkie, których głównym celem jest rozwój rynku pracy i wzmacnianie zasobów ludzkich przez szkolenia, doradztwo, informacje i staże. Nie można z nich pokryć na przykład zakupu sprzętu, czy budowy obiektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza