MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna w 2024 roku znów wzrośnie. Rząd przyjął projekt w sprawie świadczenia na przyszły rok. Tyle dostaniesz na rękę

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Płaca minimalna 2023 w Polsce wynosi obecnie 3490 zł brutto. To o 480 zł więcej niż w zeszłym roku. Natomiat stawka godzinowa wzrosła do 22,80 zł. Jednak to nie koniec. Od początku drugiej połowy 2023 roku pracowników czeka kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na wtorkowej Radzie Ministrów przyjęto propozycje podniesienia płacy minimalnej oraz założenia budżetowe na przyszły rok . – Od 1 stycznia 2024 r. najniższa pensja wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł – podano.

Spis treści

Płaca minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2024 roku

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na wtorkowej Radzie Ministrów przyjęto propozycje podniesienia płacy minimalnej oraz założenia budżetowe na przyszły rok. Zgodnie z zapisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w przyszłym roku najniższe pensje wzrosną dwa razy.

Rząd po wtorkowym posiedzeniu poinformował, że od 1 stycznia 2024 r. najniższa pensja wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł.

Jednocześnie dodano, że Rada Ministrów do 15 czerwca przedstawi Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Zgodnie z szacunkami liczba osób objętych podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniesie 3,6 mln.

Płaca minimalna 2023 w Polsce. Kiedy zapowiadana podwyżka?

Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Co ważne, wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych.

Przypomnijmy, w 2007 roku płaca minimalna wynosiła 936 zł, kilka lat później w 2015 roku wynosiła 1750 zł, a stawka godzinowa nie obowiązywała. W 2022 r. minimalne wynagrodzenie w Polsce za pracę brutto wynosiło 3010 zł, a minimalna stawka godzinowa – 19,70 zł.

Dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 roku

W tym roku przewidziano dwie podwyżki płacy minimalnej. Dwukrotny wzrost płacy minimalnej w ciągu roku to efekt wysokiej inflacji.

– Wynika to z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, zgodnie z którą jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik wzrostu cen wynosi co najmniej 5 proc., to ustala się dwa terminy zmiany wysokości najniższej krajowej oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej. Prognozowany na ten rok wskaźnik to 10 proc. – wyjaśniają eksperci Bibby Financial Services.

Pierwsza z nich miała miejsce w styczniu 2023 roku – płaca minimalna wzrosła do 3490 zł. Co oznacza podwyżkę o 480 zł w porównaniu do roku ubiegłego. Natomiast minimalna stawka godzinowa wynosi z kolei 22,80 zł.

O ile wzrośnie płaca minimalna po drugiej podwyżce w lipcu 2023 roku?

Kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka nas w okresie wakacyjnym. Od 1 lipca br. najniższe wynagrodzenie wzrośnie do 3600 zł brutto. To z kolei więcej o 590 zł, czyli 19,6 proc. w stosunku do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku ubiegłym. Natomiast minimalna stawka godzinowa wzrośnie natomiast do 23,50 zł. To o 3,80 zł więcej niż w roku poprzednim.

Ile zarobisz na rękę od lipca 2023 roku? Poznaj konkretne stawki

Aby poznać wartość pensji minimalnej netto, od kwoty brutto należy odjąć składki społeczne, zdrowotną oraz zaliczkę na podatek PIT. – Dokładna kwota najniższej krajowej netto uzależniona jest też od innych czynników, m.in. złożenia oświadczenia PIT-2 w zakładzie pracy, uczestnictwa w PPK, pracy poza miejscem zamieszkania, czy uwzględnienia autorskich kosztów uzyskania przychodów – wyjaśniają eksperci Bibby Financial Services.

Od stycznia najmniej zarabiający w kraju na rękę otrzymują 2,709,48 zł. Natomiast od lipca będzie to 2783,86 zł.

– Po podwyżce minimalnego wynagrodzenia brutto za pracę o 480 zł, pracownicy na rękę otrzymają przez pierwsze półrocze 2023 r. o ok. 346 zł miesięcznie więcej w stosunku do poprzedniego roku. W drugim półroczu ta kwota zwiększy się o dodatkowe 74,38 zł. W sumie – przez cały rok – pracownicy zyskają na rękę więcej o 4597,32 zł – wyjaśniają eksperci.

Stawka godzinowa na umowie zlecenia w 2023 r. Ile wynosi obecnie?

Przepisów dotyczących płacy minimalnej nie stosuje się do umów cywilnoprawnych. Osoby zatrudnione na umowie zleceniu lub samozatrudnieni, którzy świadczą usługi w ramach działalności gospodarczej, objęte są od roku 2017 minimalną stawką godzinową. Ta stawka, podobnie jak najniższe dopuszczalne wynagrodzenie, nie jest stałą kwotą i zmienia się co roku.

Minimalna stawka godzinowa w 2023 roku również wzrośnie dwa razy i wyniesie:

  • 22,80 zł brutto – od 1 stycznia 2023 roku,
  • 23,50 zł brutto – od 1 lipca 2023 roku.

Minimalna stawka godzinowa netto na umowie zleceniu od 1 stycznia 2023 r. wynosi 16,41 zł, natomiast od 1 lipca 2023 roku wzrośnie do 16,98 zł. Jednak stawka ta może się różnić w zależności od opłacanych składek i zwolnienia z opodatkowania.

Europejska płaca minimalna w Polsce? To kolejna podwyżka wynagrodzeń?

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział wdrożenie dyrektywy europejskiej o minimalnym wynagrodzeniu, a co za tym idzie kolejny wzrost płacy minimalnej.

– Unijna dyrektywa wspiera negocjacje zbiorowe w procesie ustalania wynagrodzeń na poziomie międzybranżowym i sektorowym, zakłada wprowadzenie odpowiednich systemów egzekwowania przepisów i sugeruje rozwiązania, których celem jest wprowadzenie sprawiedliwego podziału środków w społeczeństwie – wyjaśniają eksperci BCC.

Europejskie przepisy zakładają między innymi, że minimalne wynagrodzenie powinno stanowić od 50 do 60 proc. średniej krajowej. Oznacza to, że płaca minimalna w Polsce powinno wynosić 4130 zł brutto (3145 zł netto), a więc o 640 zł więcej niż obecnie. Jednocześnie minimalna stawka godzinowa powinna wzrosnąć w lipcu 2023 roku o 3,80 zł w porównaniu z wartością z roku ubiegłego. Przyjęte przez Parlament Europejski regulacje mają mieć zastosowanie do wszystkich pracowników w UE, którzy są związani umową o pracę lub pozostają w stosunku pracy.

Na wdrożenie dyrektywy państwa członkowskie mają dwa lata. Według ekspertów BCC można poczekać do 2024 r., a przede wszystkim do tego czasu podjąć rozmowy z partnerami społecznymi i otworzyć dyskusję na temat możliwych rozwiązań, które „uniosą” przedsiębiorcy.

– Wprowadzanie takich zmian wymaga rozwagi zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej i o taką rozwagę apelujemy – podsumowuje Joanna Torbé-Jacko, adwokat, ekspert Business Centre Club ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Najwyższa płaca minimalna 2300 euro obowiązuje w Luksemburgu, w Niemczech to kwota 1981 euro, natomiast najniższe wynagrodzenie minimalne obowiązuje w Bułgarii – 390 euro.

O ile wzrośnie płaca minimalna w 2024 rok? Sprawdź prognozy

W oparciu o prognozy kluczowych wskaźników makroekonomicznych zawarte w przyjętym ostatnio przez Radę Ministrów Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026, eksperci Federacji Przedsiębiorców Polskich obliczyli wymagany wzrost płacy minimalnej w 2024 r., wynikający z obowiązujących przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Zgodnie z obliczeniami FPP, wymagany ustawowo gwarantowany poziom płacy minimalnej w przyszłym roku wyniesie 4254,40 zł, zaś minimalna stawka godzinowa – 27,80 zł. W stosunku do średniorocznego poziomu płacy minimalnej w 2023 r. oznacza to wzrost aż o 20 proc. Pracownik zarabiający płacę minimalną otrzymałby w ujęciu średniorocznym 709,40 zł brutto podwyżki swego miesięcznego wynagrodzenia.

– W teorii wskaźnik weryfikacyjny służy zrekompensowaniu pracownikom skutków inflacji w przypadku, gdyby okazała się większa niż oczekiwano. W rzeczywistości jednak taka rekompensata nastąpiła już wcześniej, gdyż w poprzednim roku rząd ustalił znacznie wyższy poziom płacy minimalnej niż wynikało to z algorytmu ustawowego. Mechanizmy zapisane w ustawie tego jednak nie uwzględniają, co prowadzi do występowania zjawiska podwójnego rekompensowania wzrostu cen w płacy minimalnej – podkreśla Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jak podaje dalej, zgodnie z wszelkimi oczekiwaniami rok 2024 powinien być czasem dezinflacji, kiedy to wszystkie nominalne dynamiki wskaźników ekonomicznych obniżają się – a najszybciej z nich oczywiście wskaźnik cen. – Podwyżka płacy minimalnej aż o 20 proc. zdaje się nie przystawać do tych warunków – zwłaszcza, że zgodnie z zapisami ustawowymi będzie ona musiała ponownie zostać dokonana dwukrotnie – w styczniu i lipcu. Wskazuje to na potrzebę wprowadzenia istotnych zmian w ponad 20-letniej już ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – wyjaśnia.

Jakie jest rozwiązanie? Zdaniem Kozłowskiego, właściwym kierunkiem byłoby „ustabilizowanie płacy minimalnej na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tak aby ustawowy algorytm nie był przyczyną zmian zakłócających równowagę na rynku pracy i w gospodarce”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płaca minimalna w 2024 roku znów wzrośnie. Rząd przyjął projekt w sprawie świadczenia na przyszły rok. Tyle dostaniesz na rękę - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza