MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt Cuda Polski - zagłosuj na skansen w Klukach, bo to nasza atrakcja

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Do 5 czerwca można głosować w plebiscycie Cuda Polski. Jednym z nominowanych miejsc jest Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Do 5 czerwca można głosować w plebiscycie Cuda Polski. Jednym z nominowanych miejsc jest Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, walczy o miano Cudu Polski jako jedno z trzech miejsc w województwie pomorskim. Wygrana w tym prestiżowym konkursie National Geographic to promocja naszego regionu wśród podróżników z całego świata. O tym, że działa, przekonać się można na przykładzie Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie, która wygrała na Pomorzu rok temu.

- Monopolis, Wyspę Młyńską z Młynami Rothera czy Twierdzę Nysa do niedawna kojarzyli tylko nieliczni miłośnicy turystyki czy historii. Sławę zyskały one jednak po zajęciu czołowych lokat w ubiegłorocznym plebiscycie Cuda Polski, promującym (dzięki czytelnikom) magiczne miejsca na turystycznej mapie kraju. Teraz nadszedł czas na kolejne odkrycia, bo właśnie rozpoczyna się kolejna edycja plebiscytu, w którym czytelnicy wybiorą najpiękniejsze miejsca w Polsce - czytamy na stronie National Geographic.

Wśród 48 nominacji w tegorocznej edycji konkursu jest Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Dwie inne nominacje w województwie pomorskim to Bory Tucholskie i Arborteum Wirty (Leśny Ogród Botaniczny).

Rok temu w Pomorskiem plebiscyt czytelników wygrała Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie.
- Bardzo przełożyło się to na naszą rozpoznawalność, co było tym bardziej cenne, że jesteśmy stosunkowo nowym punktem na turystycznej mapie - mówi Gabriela Kalinowska, specjalista ds. marketingu w Zagrodzie. - Miało to wpływ między innymi na przyznanie nam przez marszałka województwa pomorskiego nagrody za najlepszą ofertę turystyczną. No i przede wszystkim dzięki temu plebiscytowi odwiedziło nas wielu turystów z całej Polski, by na własne oczy zobaczyć miejsce polecane przez renomowany portal i magazyn podróżniczy. Bo, co jest ważne, National Geographic nie promuje niesprawdzonych kandydatur. Nas dziennikarze odwiedzili, nawet się zapowiedzieli, żeby poznać całą naszą ofertę. Ważne są takie polecajki innych wiarygodnych organizacji.

Zasady

Cuda Polski 2024 to akcja przygotowywana przez redakcję magazynu National Geographic Traveler i serwis National-Geographic.pl we współpracy z 16 regionami Polski. W pierwszym etapie wszystkie polskie województwa rekomendują miejsca, które ich zdaniem powinny znaleźć się w kolejnej edycji plebiscytu. W drugiej fazie, po zebraniu rekomendacji, redakcja wyłania 48 nominowanych do plebiscytu (trzy nominacje z każdego z 16 województw). Ostatnią częścią jest sam plebiscyt, podczas którego czytelnicy national-geograthic.pl i National Geographic Traveler Polska dokonują ostatecznego wyboru zwycięzców, oddając swoje głosy.

Głosowanie na stronie https://www.national-geographic.pl/cuda-polski trwa do 5 czerwca. Można oddać tylko jeden głos, ale za to codziennie. Żeby zagłosować na Kluki, wystarczy wejść w zakładkę głosowanie, potem z pełnej listy nominowanych wybrać województwo pomorskie, tam znaleźć opis Kluk ze zdjęciem, a następnie kliknąć "zagłosuj".

Uwaga! Dla głosujących przewidziano nagrody. Główną jest Jeep Avenger, kompaktowy SUV, który zostanie zwycięzcy udostępniony na weekend. Aby o niego zawalczyć, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Które z nominowanych w plebiscycie miejsc warto obrać za cel weekendowej wyprawy samochodem i dlaczego?

Muzeum w Klukach

Opis ze strony plebiscytu: "Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Tylko tutaj spotykamy się z kulturą Słowińców – ludu, który kiedyś zamieszkiwał te tereny. To miejsce autentyczne i wyjątkowe, gdzie wśród wiekowych dębów, świerków i sosen stoją szachulcowe chaty, zbudowane w tym miejscu w XVIII, XIX i XX wieku, i gdzie zagrody ożywają ogniem w paleniskach, dawnymi codziennymi i świątecznymi zajęciami, a wśród dawnych smaków i zapachów możemy odbyć podróż w przeszłość".

Co roku w skansenie odbywają się imprezy folklorystyczne, w tym ściągające turystów z całej Polski Czarne Wesele, Wkoło Ryby i Pożegnanie Lata. Działa Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej. Na dziesięciu wystawach stałych prezentowane jest życie dawnych mieszkańców wsi od przełomu XIX i XX w. do połowy XX w. Można tu obejrzeć wnętrza domostw i zabudowań gospodarskich, a także poznać codzienne zajęcia ówczesnej społeczności rybackiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego Agnieszka Robótka-Michalska zrezygnowała z kariery aktorskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza