Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płonęły łąki w Jezierzycach. Problem wraca co roku wiosną. To ogromne zagrożenie

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Groźnie mógł się zakończyć pożar łąki w Jezierzycach pod Słupskiem. Na szczęście w porę dotarli strażacy z OSP Bukówka. Do zdarzenia doszło w sobotę, 18 marca, przed godziną 14.
Groźnie mógł się zakończyć pożar łąki w Jezierzycach pod Słupskiem. Na szczęście w porę dotarli strażacy z OSP Bukówka. Do zdarzenia doszło w sobotę, 18 marca, przed godziną 14. Fot. OSP Bukówka
Strażacy z OSP Bukówka w porę dotarli na miejsce zdarzenia. Pożar łąk w Jezierzycach mógł się błyskawicznie rozprzestrzenić. Przełom zimy i wiosny to niestety czas, kiedy często dochodzi do pożarów traw. Skutki mogą być katastrofalne.

Groźnie mógł się zakończyć pożar łąki w Jezierzycach pod Słupskiem. Na szczęście w porę dotarli strażacy z OSP Bukówka. Do zdarzenia doszło w sobotę, 18 marca, przed godziną 14.

- Dzisiaj o godzinie 13.50 zostaliśmy zadysponowani do pożaru łąki w Jezierzycach przy ul. Kościelnej. Na szczęście ogień udało się szybko opanować. Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt - mówią strażacy i apelują o zwiększoną ostrożność.

Pożary traw
Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby.

Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie - w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.
Ogień bowiem to żywioł. Zdarza się, że w starciu z nim giną także osoby wyszkolone w walce z płomieniami.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza