MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płytki klinkierowe

MARIA GADOMSKA, "MURATOR"
Solidny cokół klinkierowy będzie ładnie wyglądał, gdy wykonamy go z płytek w kolorze pokrycia dachu.
Solidny cokół klinkierowy będzie ładnie wyglądał, gdy wykonamy go z płytek w kolorze pokrycia dachu. Ilustracja: Murator
Jest wiele sposobów wykańczania cokołów, jednak tylko w niektórych przypadkach możemy wykonać je sami, bez pomocy fachowców.

Cokół to dolny pas elewacji, który zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniem. Powinien być wykonany z trwałych materiałów, które nie tylko będą ozdobą budynku, ale też barierą dla wilgoci. Cokół sięga zazwyczaj do poziomu podłogi parteru. Aby dostatecznie zabezpieczył elewację przed zabrudzeniem przez odbijające się od ziemi krople deszczu, musi mieć wysokość co najmniej 20 cm. Sposobów wykańczania cokołu jest wiele. My prezentujemy te, które przy odrobinie umiejętności można wykonać samodzielnie.

Płytki klinkierowe

Wykończony płytkami klinkierowymi cokół do złudzenia przypomina mur z cegieł klinkierowych. Jest jednak od niego znacznie cieńszy, a więc dużo lżejszy. Płytki klinkierowe mają zaledwie 8-21 mm grubości. Pozostałe ich wymiary są zbliżone do wymiarów cegły. W każdym opakowaniu oprócz zwykłych płytek znajdują się też płytki narożne, dzięki którym okładzina doskonale imituje mur z cegieł. Płytki przykleja się na mrozoodporną i elastyczną zaprawę klejową, po dwóch, trzech dniach spoiny między płytkami trzeba wypełnić elastyczną i mrozoodporną zaprawą do fugowania klinkieru.

Płytki i płyty kamienne

Tego typu cokół jest efektowny, ale i kosztowny. Wykonuje się go najczęściej z piaskowca bądź wapienia, choć zdarzają się cokoły z granitu czy marmuru. Wielkość płytek może być różna, począwszy od małych elementów, przypominających wymiarami cegłę, aż po duże płyty szerokości równej wysokości cokołu.
Płytki mają różną fakturę: są gładkie o szlifowanej lub polerowanej powierzchni, również o powierzchni groszkowanej, albo łupanej. Płytki przyklejamy do muru na specjalną zaprawę klejową do kamienia. Wapienie i piaskowce po ułożeniu trzeba dodatkowo zabezpieczyć środkiem hydrofobizującym.

Sztuczny kamień

Do złudzenia przypomina kamień naturalny, choć wykonany jest z betonu. Dzięki dodatkom uszlachetniającym i wypełniaczom jest mrozoodporny, a przez dodanie do masy barwnika nabiera koloru kamienia naturalnego. Może imitować kamień skalny, rzeczny lub łamany. Przed kupnem kształtek należy zwrócić uwagę na dokładność i jakość ich wykonania, od tego bowiem będzie zależał ostateczny efekt. W zależności od zaleceń producenta kształtki przykleja się na zwykłą lub elastyczną zaprawę klejową.

Płytki żywiczne

Mogą imitować cegłę klinkierową oraz piaskowiec. Ich grubość to zaledwie 3 mm. Dzięki swej elastyczności umożliwiają pokrywanie nawet powierzchni łukowych. Można je także zaginać na narożnikach ściany. W razie konieczności płytki można przyciąć nożyczkami. Przykleja się je zarówno do betonu czy tynku, jak i na warstwę ocieplenia. Ich powierzchnia może być gładka lub ryflowana. Płytki mają długość 24 cm lub 36 cm (te dłuższe służą do oklejania narożników) i standardową wysokość 5,2 cm.

Tynk mozaikowy

Tynk ten zawiera drobne kruszywo średnicy od 0,8 mm do 3 mm i po ułożeniu daje efekt różnokolorowej mozaiki. Dzięki temu, że spoiwem w tynku jest żywica, jest on wodoszczelny, a zarazem paroprzepuszczalny, odporny na mróz i uszkodzenia mechaniczne. Tynk mozaikowy nakłada się ręcznie. Jedynym potrzebnym nam narzędziem jest paca ze stali nierdzewnej. Niektórzy producenci zalecają, by przed nałożeniem tynku narzucić warstwę z tynku podkładowego. Zwiększy on przyczepność do podłoża

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza