Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po redakcyjnym dyżurze. Wszystko o unijnych dotacjach

Jakub Roszkowski [email protected] Tel. 94 347 35 99
Po redakcyjnym dyżurze. Wszystko o unijnych dotacjachKatarzyna Szłapka
Po redakcyjnym dyżurze. Wszystko o unijnych dotacjachKatarzyna Szłapka Radek Koleśnik
Zainteresowanie unijnymi dotacjami jest ogromne. Nic więc dziwnego, że pytań o to, jak je zdobyć, było wczoraj mnóstwo. Poniżej przedstawiamy relację z naszego eksperckiego dyżuru.

Naszym ekspertem była Katarzyna Szłapka, kierownik Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie.

- O jakie kwoty mogę ubiegać się w programie?
- W działaniu "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" wysokość dofinansowania jest ściśle uzależniona o liczby miejsc pracy, jakie powstaną w wyniku przeprowadzonej inwestycji. Przy utworzeniu 1 miejsca pracy możemy ubiegać się o kwotę do 100 tysięcy złotych. Jeśli powstaną 2 miejsca pracy możemy otrzymać do 200 tysięcy złotych, 3 i więcej miejsc pracy to dofinansowanie do 300 tysięcy złotych. I jest to maksymalna kwota o jaką można występować. Kwota dofinansowania stanowi do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Pamiętać również należy, że pod pojęciem utworzenia miejsc pracy rozumiemy pełne etaty w ujęciu średniorocznym, w przypadku zatrudnienia sezonowego należy je przeliczyć na średnioroczne.

- Jak długo muszę utrzymać nowe miejsca pracy i czy mogę zatrudnić współmałżonka?
- Wnioskodawca zobowiązany jest do utrzymania zatrudnionych pracowników przez okres dwóch lat od daty dokonania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaty ostatniej części refundacji. Niestety, za utworzenie miejsca pracy nie uznaje się zatrudnienia osób współpracujących, a za te, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z osobą prowadzącą działalność gospodarczą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują z nią przy prowadzeniu tej działalności.

- Gdzie można sprawdzić rodzaje działalności gospodarczej, w ramach których przyznawane jest wsparcie?
- Najprościej sprawdzić to po kodzie PKD. Listę kodów PKD określających rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej zawiera załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 lipca 2008 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Wykaz działalności gospodarczych, w których zakresie może być przyznana pomoc wg PKD znajduje się również w dokumentacji konkursowej na stronie www.arimr.gov.pl

- Nie mam jeszcze firmy. Czy mogę składać wniosek? Planuję założenie firmy stolarskiej i zakup sprzętu, maszyn itp. Dodatkowo zatrudnię 1 osobę.
- Wniosek może złożyć również osoba dopiero rozpoczynająca działalność gospodarczą. W takim wypadku sama sobie tworzy miejsce pracy i jest ono również liczone, zaś plan zatrudnienia kolejnej osoby oznacza, że będzie mógł się pan ubiegać o kwotę dofinansowania do 200 tys. zł, co stanowić może 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Przypominam, że w przypadku zakupu środków trwałych w grę wchodzą jedynie nowe środki trwałe. Ponadto w przypadku wydatku, którego koszt przekracza 50 tys. zł netto należy przedstawić przynajmniej 3 zapytania ofertowe do dostawców wraz z 3 odpowiadającymi im ofertami na zakup lub wykonanie zadania.

- Mam obiekt, w którym prowadzę hurtownię budowlaną. Chcę go powiększyć i unowocześnić, dokupić wyposażenie. Obiekt jest poza miastem w gminie wiejskiej, natomiast firma ma siedzibę w Koszalinie. Zatrudniam 5 osób. Czy mogę uzyskać dotację?
- Niestety, warunkiem przystąpienia do programu jest lokalizacja na obszarach wiejskich, a więc zarówno siedziba firmy, jak i nieruchomość, w której prowadzona jest działalność, powinna znajdować się na obszarach poniżej 5 tysięcy mieszkańców. W pana przypadku jeden z tych warunków nie jest spełniony, co dyskwalifikuje firmę jako potencjalnego beneficjenta.

- Czy mogę zrealizować prace budowlane systemem gospodarczym?
- Tak, program dopuszcza taką możliwość, jednak w takim wypadu kosztem kwalifikowanym projektu będzie jedynie koszt nabycia materiałów budowlanych. Koszt nabycia materiału zawiera koszt materiału (np. w cenie producenta lub rynkowej) oraz koszt jego zakupu. Pod pojęciem kosztów zakupu należy rozumieć koszty związane ze sprowadzeniem materiałów na budowę od dostawcy do magazynu przyobiektowego, bądź ze sprowadzeniem ich do miejsca wbudowania (koszty załadunku, transportu oraz rozładunku materiałów budowlanych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza