Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Słupskiem powstanie specjalna strefa energetyczna. Ma przyciągnąć inwestorów do regionu

OPRAC.:
Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
W północnej części Polski powstać ma w sumie sześć stref energetycznych.
W północnej części Polski powstać ma w sumie sześć stref energetycznych. materiały prasowe
Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu i poseł poinformował, że w planach jest stworzenie specjalnej słupskiej strefy energetycznej. Działający na jej obszarze inwestorzy będą mogli liczyć na niższe ceny energii.

Firmy prowadzące swoją działalność w obszarze strefy zapłacą niższe rachunki za prąd. W rezultacie, ma ona przyciągnąć do regionu słupskiego większą liczbę przedsiębiorców, za czym pójdzie utworzenie kolejnych miejsc pracy dla mieszkańców Słupska i okolic. Skorzystać mają przede wszystkim firmy, które mają w planach budowę magazynów energii.

- Nowa inwestycja będzie generować za sobą korzyści dla Słupska i całego województwa pomorskiego. Wychodzimy naprzeciw inwestorom - zostaną wyznaczone obszary, w których inwestorzy będą mogli liczyć na obniżenie części opłat za energię elektryczną: opłaty jakościowej oraz sieciowej zmiennej. To również oszczędności przy budowie sieci energetycznych. Aktualnie trwają prace nad dokończeniem drogi ekspresowej S6, która w całości będzie funkcjonować już za 2 lata. Dodatkowo Słupsk i gmina Słupsk otrzymały blisko 130 milionów na uzbrojenie terenów inwestycyjnych. W połączeniu ze specjalną strefą energetyczną oznacza to wzrost liczby inwestorów, co przełoży się na kolejne nowe miejsca pracy dla mieszkańców ziemi słupskiej – mówi Piotr Müller.

W Północnej Polsce powstać ma łącznie sześć specjalnych stref energetycznych - w okolicach Słupska, Suwałk, Ostaszewa (dwie strefy), Szubina i Olsztyna. Lokalizacja dużych odbiorców energii elektrycznej w pobliżu miejsc jej wytwarzania pozwoli również na oszczędności przy budowie sieci elektroenergetycznych.

- Powstanie dużych odbiorców energii elektrycznej w pobliżu miejsc, w których jest ona wytwarzana w połączeniu z budową magazynów energii poprawi efektywność wykorzystania infrastruktury przesyłowej oraz zmniejszy potrzeby w zakresie inwestycji w sieć. Nasze działania koordynujemy z operatorami systemów dystrybucyjnych, których zadaniem będzie weryfikacja planów inwestycyjnych pod kątem dostosowania ich do projektowanych stref – mówi Włodzimierz Mucha, wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych odpowiedzialny za obszar inwestycji.

Rząd planuje uruchomić specjalne strefy energetyczne już na początku przyszłego roku. Wśród największych benefitów powstania stref wymienia się:

  • zwiększenie atrakcyjności Polski dla dużych inwestorów wdrażających innowacyjne technologie, usługi, produkty, dzięki niższym opłatom za energię;
  • rozwój lokalnego bilansowania oraz wzrost efektywności wykorzystania istniejącej infrastruktury – ograniczenie nakładów na rozbudowę sieci energetycznych;
  • rozwój gospodarek lokalnych w rejonach stref energetycznych;
  • bodziec do inwestycji w magazynowanie energii– możliwość uzyskiwania przychodu np. z rynku mocy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza