Podatek VAT: Porty mogą już odetchnąć

Piotr Jasina piotr.jasina@mediaregionalne.pl 91 481 33 34 Fot. Marcin Bielecki
Zerowy VAT zwiększy konkurencyjność naszych portów.
Zerowy VAT zwiększy konkurencyjność naszych portów.
Udostępnij:
Posłowie przegłosowali poprawkę, wprowadzającą zerową stawkę VAT na usługi portowe. Od tygodni zgopdnie domagały się tego związki zawodowe, przedstawiciele spółek portowych oraz środowiska akademickie.

Podczas wczorajszego głosowania w Sejmie 412 posłów poparło poprawkę o zerowej stawce VAT, tylko dwóch było przeciwnych a 46 nie głosowało.

 - To pozytywny sygnał, że posłowie i rząd rozumieją znaczenie tego sektora dla polskiej gospodarki - skomentował w rozmowie z "Głosem" prof. zw. dr hab Andrzej Grzelakowski, kierownik Katedry Systemów Transportowych Akademii Morskiej w Gdyni. - Decyzja będzie miała pośrednie znaczenie dla wzrostu konkurencyjności, dostępu do naszych portów, usprawnień w aspekcie transportowym. To dobry prognostyk dla rozwoju sektora, próba wsparcia i wyrównania warunków konkurencji z portami zachodniej Europy, które korzystają z przywilejów podatkowych.

Integracja środowisk

Od tygodni byliśmy świadkami protestów związków zawodowych, przedstawicieli spółek portowych, kooperantów, samorządów oraz środowisk naukowych. Do apelu skierowanego do premiera przyłączyli się prezydenci Szczecina, Świnoujścia, Gdańska, Gdyni, Kołobrzegu oraz rektorzy wyższych uczelni Pomorza. Przekonywali, że 23-procentowy VAT może zrujnować polską gospodarkę morską.

Fiskus zagraża spółkom portowym

 

 

- Około 100 przedsiębiorstw funkcjonujących tylko na terenie zespołu portów Szczecin-Świnoujście musiałoby oddać łącznie 300 milionów złotych - podkreślał Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Bankructwo tych podmiotów mogło oznaczać utratę 10 tysięcy miejsc pracy.

 

 

 

 Wysoka stawka podatku VAT zagrażała naszym portom, groziła upadkiem spółek portowych. Paradoksalnie, w Unii, usługi portowe objęte są zerowym VAT-em.

Dobra decyzja 

- Polska jest krajem morskim - stwierdza Sebastian Sahajdak, z NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. - Cieszymy się z decyzji Sejmu. Ale Nie byłoby tak dużego sukcesu bez zaangażowania tak wielu środowisk, a nade wszystko współpracy związków zawodowych, pracodawców oraz środowiska akademickiego.

 Jesze Senat, potem cała ustawa pod głosowanie w Sejmie

Ale na przegłosowaniu poprawki nie koniec. Teraz projektem ustawy podatkowej zajmie się Senat, dopiero po uwagach senatorów wróci do Sejmu, do ostatecznego głosowania.

- Oczekujemy też od ministra finansów interpretacji dla urzędów skarbowych - mówi Rafał Zaharski z Rady Interesantów Portu Szczecin. - Także uzasadniającej prawo do korzystania z zerowej stawki VAT za okres 2008-2010. W związku ze zmianą interpretacji ustawy podatkowej fiskus zaczął zamiast zerowej stawki naliczać wstecznie spółkom portowym 22-procent podatku od towarów i usług.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie