Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy deszcz w Lęborku. Nigdzie w Polsce nie spadło tyle wody! W powiecie lęborskim liczne podtopienia i zalania

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Strażacy interweniowali przy zalanych posesjach i piwnicach.
Strażacy interweniowali przy zalanych posesjach i piwnicach. OSP NWL/OSP Łeba Sebastian Kluska/Szymon Medalion
W Lęborku w ostatnią dobę (6/7.02) zanotowano największe w skali kraju opady deszczu. Wysoki poziom wody w kanale portowym w Łebie oraz wód gruntowych powoduje lokalne podtopienia dróg i piwnic. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydają ostrzeżenia dotyczące trudnych warunków atmosferycznych w województwie pomorskim.

Trudne warunki pogodowe na Pomorzu

Z powodu trudnych warunków atmosferycznych w województwie pomorskim, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydają ostrzeżenia. W ostatnich dniach mieszkańcy Pomorza zmagają się z silnym wiatrem, wezbraniem wód, obfitymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem.

We wtorek, 6 lutego, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał o wezbraniu wód. Alerty obowiązują na terenie całego wybrzeża, także w województwie pomorskim. IMGW prognozuje wezbranie wody z przekroczeniem stanów alarmowych najwyższego, trzeciego stopnia. Obowiązywać będzie do czwartku, 8 lutego, do godziny 6:00. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczą powiatów:

  • lęborskiego,
  • słupskiego
  • i wejherowskiego.

Również będzie obowiązywać ono do czwartku, do godziny 6:00.

Rekordowe w skali kraju opady deszczu w Lęborku

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, to w Lęborku w ciągu ostatniej doby (6/7.02) zanotowano największe opady - 32,6 mm. Dużo wody spadło też w Łebie - było to 19,7 mm, co też jest jednym z najwyższych wskaźników w kraju.

Wysoki poziom wody w kanale portowym oraz wód gruntowych powoduje lokalne podtopienia dróg i piwnic. Tylko we wtorek 6 lutego strażacy wyjeżdżali do czterech interwencji.

- Musieliśmy wypompować wodę z zalanych posesji, z garaży. Nasze interwencje były związane z lokalnym podtopieniami budynków mieszkalnych, w tym przy ulicach Abrahama, Relaksowej i Kwiatowej. W jednym przypadku woda wdzierała się do obiektu gastronomicznego przy kanale portowym, w którym utrzymuje się wysoki poziom wody - mówi Sebastian Kluska, komendant OSP. - Utrzymuje się wysoki stan wody w rzece Łebie i jeżeli w Lęborku podnosi się powyżej ostrzegawczego, to znaczy, że niedługo taka sytuacja będzie w Łebie.

Sebastian Kluska zwraca też uwagę na wysoki stan wód gruntowych.

- To powoduje problem z odprowadzaniem wody. Poldery zalewowe w Poraju czy Cecenowie z jeziora Łebskiego są już pełne i woda żadnymi rowami melioracyjnymi nie schodzi z Łeby. Zaczynamy wprowadzać cyrkulację wody, czyli z jednego pola pompujemy na drugie, żeby wypompować na kolejne. Tak to działa, że jak wypompuje się wodę z garażu na pole, to ona wodami gruntowym wróci i wypłukuje fundamenty. Podejmujemy działania, żeby zorientować się, gdzie można jeszcze wypompować wodę.

Osiem razy wyjeżdżali do zalania i podtopień

Jak informuje dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku, 8 z 11 interwencji w ostatniej dobie dotyczyło wypompowania wody głównie z powodu zalania piwnic, ale też podtopienia jezdni przy ulicy Abrahama w Łebie. Strażacy zostali wezwani także do interwencji w Nowej Wsi Lęborskiej, Wicku, Wrześciu (dwie interwencje) i Darżewie (dwie interwencje).

Rzeka Łeba w Lęborku przekroczyła stan ostrzegawczy - 172 cm. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy powiatów lęborskiego, słupskiego i wejherowskiego i będzie obowiązywać do czwartku, do godziny 6:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza