Podsumowanie XIII kolejki Polskiej Ligi Koszykówki

W starciu dwóch szkoleniowców, którzy ostatnio wiele znaczyli w polskiej lidze, Eugeniusz Kijewski i Andrej Urlep, górą był te drugi. Jego Basket Kwidzyn pokonał Basket Poznań w hali Arena 84:70. Zakończył tym samym fatalną passę siedmiu porażek z rzędu.

Oto nasze podsumowanie ligi.

Szok we Włocławku. Anwil przegrał z Atlasem Stalą Ostrów Wlkp. 75:89. Po 20 minutach włocławianie prowadzili 48:34. Zawodnicy z Ostrowa Wlkp. wygrali jednak trzecią kwartę 26:6, co zadecydowało o końcowym sukcesie.

Człowiek z Marsa. Przy dzisiejszej tendencji do skutecznej obrony zdobycie przez lidera Atlasu Amerykanina Chrisa Danielsa 38 punktów i dołożenie do tego jeszcze 8 zbiórek to wyczyn rodem z innej planety. Tak już się nie gra w lidze. Chyba że w Stali....

Sposób na Poznań? Koszykarze z Kwidzyna zablokowali pod koszem poczynania Adama Wójcika (mimo to doświadczony reprezentant Polski uzyskał 17 punktów i miał 8 zbiórek) i doskonale rzucali z dystansu. Zawodnicy Urlepa trafili 13 razy zza linii 6,25 m, a gospodarze zaledwie trzy razy.

Urlep już działa. - Podczas każdego treningu bardzo mocno pracowaliśmy nad obroną i cieszę się, że w spotkaniu w Poznaniu było już widać efekty tej pracy. To jeszcze nie była defensywa, jaką powinniśmy grać, jaką chciałbym widzieć, ale jest zdecydowanie lepiej - Andrej Urlep, trener Kwidzyna.

Dwie dogrywki. W Warszawie po dwóch dogrywkach Polonia pokonała Energę Czarnych Słupsk 100:95, mimo że to zawodnicy ze Słupska byli bliżej sukcesu po czterech kwartach. Bohaterem Polonii był w dogrywkach Amerykanin Tommy Adams oraz Przemysław Frasunkiewicz, który przez trzy ostatnie lata był zawodnikiem Czarnych. Była to czwarta z rzędu wygrana Polonii.

Inna tabela

Gdyby zrobić tabelę taką, jaka obowiązuje w NBA, w której liczy się procent zwycięstw, kolejność ligi byłaby inna niż w normalnej tabeli. Energa Czarni byłaby niżej. Ta jest także bardziej przejrzysta.

1. Polpharma 10-2 81,8
2. Turow 9-3 75 %
3. Polonia 8-3 72,7 %
4. Prokom 7-3 70 %
5. Kotwica 7-5 66,6 %
6. Anwil 6-4 60 %
7. Energa Czarni 7-5 58,3 %
8. AZS Koszalin 6-5 54,5%