Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka za gaz o 370 procent dla części słupszczan

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Łukasz Capar
Mocno zdziwił się pan Marek mieszkający na ulicy Romera w Słupsku, gdy otrzymał nową taryfę za gaz. Wedle niej ma od 1 grudnia płacić o 370 procent więcej.

Co jest powodem takiej wysokiej podwyżki? To, że słupszczanin ma w domu zarejestrowaną działalność gospodarczą.

- Mocno się zdziwiłem, gdy otrzymałem ze spółdzielni zawiadomienie o nowej taryfie za gaz. Jestem taksówkarzem moim miejscem pracy jest samochód. W zasadzie pracuję na postoju, a nie w domu. W domu mam tylko zarejestrowaną działalność. Będę teraz musiał zmienić miejsce prowadzenia działalności, by płacić mniej - powiedział nam pan Marek.

Blok na ulicy Romera to budynek Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz w Słupsku. Okazuje się, że podpisała ona nową umowę z PGNiG od 1 grudnia, bo poprzednia umowa wygasła.

- Stąd nowa taryfa dla osób prowadzących działalność w mieszkaniach - tłumaczy Waldemar Badziąg, zastępca prezesa d/s technicznych w SM Kolejarz. - Operator posługuje się tu bazą Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i jego zdaniem sam wpis wystarcza do tego, by taryfa dla takich osób była wyższa. My ze swej strony zawiadomiliśmy o tym, tych mieszkańców, którzy prowadzą działalność. Wiemy, że wśród nich są osoby, które tej działalności faktycznie w domu nie prowadzą. Jak ktoś sprzedaje latem na targu rośliny, to jasne jest że nie robi tego w mieszkaniu.

Z 250 osób, których w Kolejarzu problem dotyczy, większość zdecydowała się już zmienić wpisy w ewidencji podając mieszkanie, nie jako miejsce prowadzenia działalności, a adres do korespondencji.

Sprawdziliśmy w innych spółdzielniach. Okazuje się, że tam gdzie obowiązują stare umowy, osoby prowadzące działalność są rozliczane dokładnie po tej samej stawce, jak inni mieszkańcy. Natomiast przy zmianie tych umów prowadzących działalność czeka podwyżka.

Przypomnijmy, że ceny gazu dla gospodarstw domowych są utrzymywane w Polsce na niższym poziomie, niż dla innych odbiorców. Reguluje to URE. Ale tylko jeszcze przez rok. Dokładnie 1 stycznia 2023 rynek gazu zostanie uwolniony od takowych regulacji. Wtedy to, jak twierdzą specjaliści z branży będzie szok, gdy ceny gazu dla klientów indywidualnych wystrzelą.

Dodajmy, że tego roku ceny gazu w Europie i na świecie poszybowały. To skutek wielu niezależnych od Polski przyczyn. Główną jest polityka, czyli działania Rosji i Niemiec oraz polityka klimatyczna Unii Europejskiej, która zakłada odejście od węgla w stronę gazu i OZE. Zakup gazu na rynkach światowych więc drożeje, a Rosja przykręciła Europie tej jesieni kurek z gazem. Przekłada się to na kolejne podwyżki dla odbiorców gazu w całej Europie.

Prezes PGNiG Paweł Majewski publicznie powiedział, że kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona. Ale wniosek do URE będzie tak napisany, by była jak najmniej dotkliwa dla gospodarstw domowych. Jak widać z tego, co dotyka prowadzących działalność, firmy na gazie już nie zaoszczędzą.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza