Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda w Słupsku i regionie. Uwaga na burze z gradem. Ostrzeżenie pierwszego stopnia [MAPA BURZ] - 12.07.2021

Olimpia Dudek
Olimpia Dudek
Możliwe burze z gradem w regionie słupskim - 12 lipca 2021
Możliwe burze z gradem w regionie słupskim - 12 lipca 2021 archiwum
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku ostrzega przed możliwością wystąpienia burzy z gradem.

Dziś od godz. 14 do godz. 23mogą wystąpić burze z gradem na terenie Słupska oraz w regionie słupskim.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do około 90 km/h. Miejscami grad.

Pogoda: gdzie jest burza w Polsce? Sprawdź mapę!

W związku z powyższym, zaleca się:

  • Obserwować zmiany pogody i słuchać komunikatów nadawanych przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
  • Na terenie instytucji, placówek i zakładów pracy podjąć działania zmierzające do ograniczenia skutków burzy oraz przygotować siły i środki do usuwania powstałych zagrożeń.
  • Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsc pobytu, aż do ustąpienia zjawiska. Jeżeli burzy towarzyszyć będzie gradobicie lub intensywna ulewa, odsunąć się od okien. Wyłączyć zbędne w danej chwili odbiorniki prądu.
  • Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
  • Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformowaćich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
  • Będąc na zewnątrz budynku: nie stawać pod pojedynczym, wysokim drzewem; nie stawać w pobliżu wysokiego masztu bądź komina; nie stawać w pobliżu zwisających przewodów elektrycznych, pod linią tramwajową lub pod linią wysokiego napięcia; przebywając na szczytach wzniesień, natychmiast zejść w obniżenia terenu; natychmiast zaprzestać kąpieli i uprawiania sportów wodnych na otwartych akwenach; przebywając w terenie otwartym w centrum burzy, położyć się na ziemi twarzą zwróconą w dół.
  • Jeżeli burzy towarzyszy intensywny opad deszczu, a dom znajduje się w strefie zalewowej lub w pobliżu przepływających opodal rzek (strumieni), być w gotowości do zabezpieczenia budynku workami z piaskiem. Jeżeli dom znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie skarpy ziemnej (lub na niej) zagrożonej osunięciem się, opuścić budynek i schronić się w bezpiecznym miejscu
  • Szukając pomocy dzwonić pod numerem telefonu alarmowego 112.9.Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą

Polscy Łowcy Burz ostrzegają:

Największe nagromadzenie burz oczekiwane jest właśnie na wspomnianej wyżej zbieżności wiatru, w pasie od Małopolski i Śląska po Pomorze. Z uwagi na dużą wilgotność masy oraz niezbyt dużą prędkość przemieszczania się burz głównym zagrożeniem będą opady deszczu, nawet prowadzące do podtopień i zalań. Możliwe są sumy opadów do około 30-40 mm, a na Pogórzach do około 50-60 mm. W przypadku akumulacji opadów z kilku burz, suma może przekraczać 60 mm. Ponadto możliwe są porywy wiatru do około 70-85 km/h, a także opady gradu, na ogół o średnicy poniżej 2-3cm, jednak nie można w pełni wykluczyć opadu gradu do 3-5 cm średnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza