Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pojechali z Koszalina obejrzeć spalarnię w Niemczech

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Roczny przerób niemieckiego zakładu to 190 tys. ton odpadów.
Roczny przerób niemieckiego zakładu to 190 tys. ton odpadów.
Grupa uczestników polsko - niemieckiego forum na temat gospodarki odpadami, które zorganizowano w Koszalinie, wyjechała oglądać spalarnię w Niemczech.

Niedawno w Koszalinie zorganizowano 52 Polsko - Niemieckie Forum nt. "Przyszłościowe trendy w gospodarce odpadami - stan i perspektywy we współpracy transgranicznej". Zgłaszając się do udziału w forum goście jednocześnie deklarowali swój udział w wyjeździe studyjnym do OVVD sp. z o.o. w Rosenow.

W wyjeździe uczestniczyły w sumie 42 osoby - przedstawiciele gmin, samorządów, organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele rad osiedli z województwa.

Pierwszym punktem programu wyjazdu był Zakład Utylizacji i Przetwórstwa Odpadów spółki OVVD GmbH w Rosenow. Tam zwiedzono zakład i składowisko odpadów. Zaprezentowano też koncepcję zagospodarowania odpadów.

Zakład Utylizacji i Przetwórstwa Odpadów w Rosenow jest komunalną spółką odzysku i unieszkodliwiania odpadów z powiatów ziemskich Demmin, Müritz, Mecklenburg-Strelitz, Ostvorpommern, Uecker-Randow oraz miasta na prawach powiatu Neubrandenburga. Od 1997 roku korzysta z wysypiska, które jest około 20 km na zachód od Neubrandenburga. Jednocześnie zostały zbudowane cztery stacje przeładunkowe dla transportu odpadów. Eksploatacja wysypiska śmieci, jak również stacji przeładunkowych w Demminie, Jatznick, Freidorf i Neustrelitz, rozpoczęła się w 1997 roku.

Od czerwca 2005 roku nie jest już dozwolone w Niemczech składowanie na wysypiskach nieprzerobionych odpadów. Dlatego na terenie wysypiska w Rosenow w latach 2004/2005 wybudowano zakład mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Roczny przerób zakładu to 190 tys. ton odpadów.

Udział w forum oraz w wyjeździe studyjnym był bezpłatny. Oba wydarzenia organizowane były przez sieć Centrów Usługowo - Doradczych Euroregionu Pomerania. W Koszalinie projekt ten realizowany jest przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego. Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza