MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polscy pracownicy odważnie patrzą w przyszłość. Zdecydowana większość chce zmienić pracodawcę. Staranie się o podwyżkę zeszło na dalszy plan

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wśród postanowień noworocznych w kontekście kariery zawodowej na pierwszym miejscu znajduje się zmiana pracy, na co wskazało ponad 7 na 10 ankietowanych. Dalej są to te związane z rozwojem zawodowym i nabywaniem nowych kompetencji oraz tzw. work- life balance. – Nowy Rok to dobry czas na zastanowienie nad swoją karierą. I to zarówno, jeśli chodzi o jej dalszy rozwój, jak i o refleksję nad ostatnimi miesiącami – komentuje dla nas Anna Goreń z Pracuj.pl.

Spis treści

Polacy coraz odważniej rozglądają się za nową pracą

Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, potrzeba poprawienia sytuacji zawodowej jest u ankietowanych na tyle silna, że 8 na 10 z nich uważa, że w bieżącym roku warto podejmować odważne kroki związane z pracą. Dla porównania, przed rokiem uważało tak blisko 7 na 10 badanych.

Wśród postanowień noworocznych najczęściej pojawia się zmiana pracy.
Na pierwszym miejscu wśród noworocznych postanowień zawodowych znalazła się zmiana pracy. Co ciekawe, trzecie miejsce zajmuje work- life balance, a dopiero potem staranie się o podwyżkę. Unsplash/ media profile

– Zdaniem 3/4 osób, które wzięły udział w badaniu, Nowy Rok to dobry czas na zastanowienie nad swoją karierą. I to zarówno, jeśli chodzi o jej dalszy rozwój, jak i o refleksję nad ostatnimi miesiącami. Nasze badanie pokazało, że miniony rok w kontekście zawodowym respondenci oceniają raczej przeciętnie. Tylko 4 na 10 osób sądzi, że był to dobry rok w kontekście ich pracy. Niemal tyle samo uważa przeciwnie, a pozostali nie mają zdania – komentuje dla Strefy Biznesu Anna Goreń, Starsza specjalistka ds. PR i CSR w Pracuj.pl. – Respondenci deklarują, że 2024 rok jest dla nich czasem na ważne decyzje na polu zawodowym – dodaje.

Jakie postanowienia noworoczne w kontekście pracy mają Polacy?

– W badaniu sprawdziliśmy też, czy respondenci mają noworoczne postanowienia związane z obszarem zawodowym. Okazało się, że zadeklarowała je połowa z nich – wskazuje Goreń. Na pierwszym miejscu wśród noworocznych postanowień zawodowych znalazła się zmianapracy, którą wskazało 73 proc. badanych. Dalej było nabycie nowych kompetencji, na którym skupić się chce nieco ponad połowa badanych.

Najwięcej, bo 73 proc. postanowień noworocznych dotyczy zmiany pracy. Na drugim miejscu plasują się te związane z rozwojem zawodowym i nabywaniem nowych kompetencji – obiecuje to sobie 55 proc. badanych. Trzecia z kolei jest dbałość o równowagę między pracą i życiem osobistym, którą jako postanowienie na 2024 rok deklaruje 39 proc. respondentów.

Autorzy badania zwracają uwagę, że staranie się o podwyżkę znajduje się dopiero na czwartym miejscu listy najczęstszych noworocznych postanowień związanych z pracą, co zadeklarowało 35 proc. ankietowanych. Listę najpopularniejszych noworocznych postanowień zawodowych zamyka staranie się o zupełną zmianę zawodu, które zadeklarowało 24 proc. respondentów.

– Co ciekawe, trzecie miejsce zajęła większa dbałość o zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a dopiero potem staranie się o podwyżkę. To pokazuje, że tak zwany work-life balance odgrywa coraz większą rolę w życiu osób zatrudnionych – zaznacza ekspertka.

Rok 2024 rokiem wyzwań na rynku pracy?

65 proc. badanych podchodzi do swojej pracy w 2024 roku pozytywnie, ale zdaje sobie sprawę z wyzwań, które pojawiają się na horyzoncie. Są one związane przede wszystkim z niezbyt napawającą optymizmem sytuacją gospodarczą.

– Badanie pokazało, że 2024 rok, zdaniem respondentów, będzie pełen wyzwań zawodowych związanych z trudną sytuacją gospodarczą. Ale spodziewane trudności nie zniechęcają ich do rozwoju w obszarze pracy. Przeciwnie 81 proc. planuje w 2024 roku podjęcie istotnych kroków w swojej karierze – podsumowuje ekspertka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polscy pracownicy odważnie patrzą w przyszłość. Zdecydowana większość chce zmienić pracodawcę. Staranie się o podwyżkę zeszło na dalszy plan - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza