MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pozwolenie właściciela najważniejsze

(war)
W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zgoda właściciela mieszkania wystarczy, by zameldować się w lokalu na pobyt stały lub czasowy. Niepotrzebne będzie potwierdzenie uprawnienia do przebywania w pomieszczeniu

Rzecznik praw obywatelskich zakwestionował przepisy ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Jego zdaniem przedstawienie potwierdzenia uprawnienia do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie (na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż dwa miesiące) nie jest zgodne z konstytucją (zdarza się, że narzeczony sprowadza się do swojej narzeczonej i nie może się zameldować).
Rzecznik nie zaskarżył jednak zgody właściciela mieszkania na zameldowanie kogoś. Potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu wydaje bowiem zarządca mieszkania, np. spółdzielnia - i to było przedmiotem skargi. Zgodę na zameldowanie kogoś we własnym mieszkaniu wydać musi bowiem bezpośredni właściciel mieszkania - tego rzecznik nie kwestionował.
Trybunał podzielił wątpliwości rzecznika i uznał zaskarżony przepis za niezgodny z konstytucją. Podkreślił jednocześnie, że zameldowanie w mieszkaniu nie skutkuje roszczeniem praw do lokalu, bowiem jeśli ktoś wynajmuje komuś mieszkanie i wyraził zgodę na zameldowanie tej osoby, to może się domagać opuszczenia mieszkania przez taką osobę. Zameldowanie nie jest bowiem prawem do lokalu, to jedynie potwierdzenie, że ktoś tam przebywa.
Wyrok Trybunału jest ostateczny. Wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Powinno nastąpić to w ciągu miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza