MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie setka dobrowolsów w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wcielenie ochotników do dobrowolnej ZSW w CSMW w Ustce
Wcielenie ochotników do dobrowolnej ZSW w CSMW w Ustce Katarzyna Pyrzanowska CSMW/WCR Słupsk
W Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. admirała floty Józefa Unruga odbyło się wcielenie ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Kandydaci do armii rozpoczęli szkolenie. Przysięga już 12 sierpnia.

Elewi, którzy stawili się w jednostce wojskowej odbędą 28-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy uroczysta przysięga wojskowa. Podczas szkolenia zdobędą wiedzę i umiejętności w dziedzinie wojskowości – z posługiwania się bronią, strzelania, taktyki i wielu innych. Ochotników przywitał mjr Sylwester Poninkiewicz Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Słupsku.

Po złożeniu przysięgi żołnierze będą mogli kontynuować służbę w ramach dobrowolnej ZSW na 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym w różnych jednostkach w kraju, wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej lub do aktywnej rezerwy.

- 17 lipca przyjęliśmy do dobrowolnej służby zasadniczej 99 ochotników z całego kraju. Wśród nich jest 27 kobiet – mówi kpt. Robert Czerwiński, pełniący obowiązki obowiązki oficera prasowego CSMW w Ustce. - Dzień później 18 lipca na placu apelowym komendant CSMW komandor Grzegorz Okuljar przywitał ochotników i uroczyście wręczył broń wybranym. Szkolenie podstawowe zakończy się 12 sierpnia uroczystą przysięgą wojskową z udziałem rodzin. To jest najważniejszy dzień w służbie i na pewno zostanie przez ochotników zapamiętany. Do tego czasu kandydaci zapoznają się między innymi z musztrą, regulaminami wojskowymi oraz obsługą wyposażenia osobistego.

Elewi przejdą intensywne szkolenie. Będą mieli zajęcia od poniedziałku do soboty po 10 godzin dziennie.

- Wielu kandydatów deklaruje związanie swojej drogi życiową z wojskiem. Armia się zmienia w nowoczesną formację. Jest w niej coraz więcej ludzi dobrze wykształconych. Ci, którzy trafiają do nas, chcą służyć z wielu powodów – na przykład ktoś ma tradycje rodzinne, ktoś na uczelni uczestniczył w zajęciach Legii Akademickiej i po zakończeniu studiów wybiera wojsko. W przypadku wielu osób motywacja związana z ekonomią, ponieważ służba wojskowa daje możliwość stabilizacji - wylicza kpt. Robert Czerwiński.

Aspekt finansowy jest ważny. Żołnierze szeregowi mają dobrą pensję, a młodzi ludzie do 26 roku życia nie płacą też podatków.

- Nam najbardziej zależy na tym, żeby żołnierze byli dobrze wyszkoleni i mieli perspektywy rozwoju – dodaje Robert Czerwiński. - Myślę, że ścieżka kariery zawodowej przez każdego z nich jest dobrze przemyślana. Mamy nadzieję, że po zakończeniu szkolenia podejmą decyzję i będą pełnić służbę w wybranych przez siebie jednostek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza