Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt kajakowy siedmiu gmin na rzece Łebie

Redakcja
Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego, gdzie możliwe jest uzyskanie dofinansowania zadania do 85 procent.
Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego, gdzie możliwe jest uzyskanie dofinansowania zadania do 85 procent. Archiwum
W wyniku porozumienia gminy: Łęczyce (lider projektu), Główczyce, Lębork, Nowa Wieś Lęborska, Wicko i Łeba złożą wspólny projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Działanie 8.4.

Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego, gdzie możliwe jest uzyskanie dofinansowania zadania do 85 procent.

Projekt pod nazwą „Rzeka Łeba - uwolnij energię natury” zakłada wybudowanie na rzece Łebie infrastruktury (przenoski, pola biwakowe, pola namiotowe, przystanie kajakowe) za łączną kwotę ok. 2,3 mln zł.

W gminie Główczyce zagospodarowany zostanie teren przy moście w miejscowości Gać. Posadowiony tu zostanie pomost do wyjmowania i wodowania kajaków, a także miejsce przeznaczone do wypoczynku: wiata z ławostołem, ławki, suszarka na kajaki, stojaki na rower, przybornik rowerowy i toaleta. Ponadto teren zostanie zagospodarowany zielenią oraz nawierzchnią z kruszywa i nawierzchnią z desek na legarach. Szacunkowa wartość inwestycji w gminie Główczyce wyniesie około 130 tys. zł.

Pomorskie Szlaki Kajakowe to strategiczne przedsięwzięcie Samorządu Województwa Pomorskiego, którego celem jest zagospodarowanie szlaków wodnych w województwie pomorskim dla rozwoju turystyki kajakowej.

Założeniem tego projektu jest zagospodarowanie ok. 1500 km istniejących i potencjalnych pomorskich szlaków kajakowych i wyposażenie w niezbędną infrastrukturę kajakową, m.in. przenoski przy przeszkodach, budowę i rozbudowę przystani kajakowych i pól biwakowych, zapewnienie odpowiedniego dostępu do miejsc etapowych spływów.

Przedsięwzięcie obejmuje również opracowanie spójnego systemu oznakowania szlaków, zautomatyzowany system informacji kajakowej oraz działania informacyjno promocyjne. Realizacja zadania ma się przyczynić do udostępniania potencjalnym odbiorcom dziedzictwa naturalnego i kulturowego obszarów zlokalizowanych wzdłuż szlaków wodnych.

Jeszcze przed wakacjami podobne porozumienie w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Szlaki Kajakowe podpisały Kępice, Miastko i Trzebielino. W tym przypadku chodzi o zagospodarowanie brzegów rzek Studnica i Wieprza.

W przypadku gminy Kępice władze samorządowe będą składać wniosek na budowę przystani kajakowej w Korzybiu, Obłężu i przenoski dla kajaków w Ciecholubiu.

Władze gmin mają nadzieję, że planowane działania nie tylko poszerzą ofertę turystyczną, ale będą też pozytywnie oddziaływać na lokalną gospodarkę.

Przewiduje się, że zakończenie realizacji projektu nastąpi w 2018 roku wspólną kampanią promocyjną dla całego przedsięwzięcia strategicznego.

ZOBACZ TAKŻE: Chore ryby pływają w Słupi

Czytaj także:

gp24

Gmina Główczyce zawarła porozumienie z sąsiednimi samorządami w sprawie wspólnego projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza