Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gminie Kępice podsumowano projekt zwalczania roślin inwazyjnych

oprac. Wojciech Frelichowski
Sposoby walki z barszczem Sosnowskiego przedstawił Krzysztof Senger, prezes spółdzielni "Razem".
Sposoby walki z barszczem Sosnowskiego przedstawił Krzysztof Senger, prezes spółdzielni "Razem". UM Kępice
Gmina Kępice zakończyła projekt zwalczania roślin inwazyjnych, przede wszystkim barszczu Sosnowskiego. Samorząd ten jest jedną z pionierskich gmin, która opracowała nowatorski program walki z tą rośliną i zdobyła na ten cel unijne dofinansowanie.

W sali widowiskowej kępickiej biblioteki odbyła się konferencja wieńcząca projekt pn. „Ochrona bioróżnorodności ekologicznej, poprzez eliminację inwazyjnych gatunków obcych tj. barszczu Sosnowskiego, nawłoci kanadyjskiej oraz rdestowca ostrokończystego i promocję gatunków rodzimych w Gminie Kępice i Kobylnica”.

Gmina Kępice już od kilku lat pozyskuje środki zewnętrzne na zwalczanie m.in. barszczu Sosnowskiego.

- Do 2013 roku przypadki poparzeń tą rośliną zdarzały się w każdy sezon wiosenno-letni. Dziś, zdecydowana większość mieszkańców rozpoznaje barszcz Sosnowskiego i identyfikuje ją jako roślinę zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu – mówił wiceburmistrz Maciej Chaberski, przybliżając kilkuletnią walkę z gatunkami inwazyjnymi na przestrzeni lat.

Kępicki samorząd właśnie kończy realizację ponad trzyletniego projektu, który był dofinansowany kwotą ponad trzech milionów złotych. W tym okresie likwidowano na terenie Gmin Kępice i Kobylnica (która jest partnerem projektu) roślinność inwazyjną, występującą na obszarze objętym projektem.

- Projekt był bardzo intensywny i obejmował wiele różnorodnych działań. To nie tylko prowadzenie zabiegów terenowych, ale także opracowanie koncepcji zagospodarowania odpadów zielonych, ale także przeprowadzenie kampanii informacyjno – edukacyjnej – zaznaczyła Karolina Brzezińska – Ugorek, koordynator projektu.

W ramach kampanii promocyjnej opracowano i kolportowano ulotki informacyjne i materiały edukacyjne. Powstał specjalny kalendarz opisujący poszczególne gatunki roślin, występujące na naszych terenach. Zrealizowano także spot filmowy, stworzono także dedykowaną stronę internetową projektu. Dla dzieci wydano grę edukacyjną i przeprowadzono zajęcia w szkołach podstawowych.

Wykonawca prac terenowych Krzysztof Senger, prezes Spółdzielni Socjalnej „Razem” w Kępicach, zwrócił uwagę na praktyczne aspekty realizacji projektu.

- Przy usuwaniu roślin inwazyjnych brało udział 20 pracowników, którzy posiadali specjalną odzież oraz niezbędny sprzęt. Roślinność była usuwana w taki sposób, aby nie dopuścić do kwitnięcia i tym samym spowodować proces całkowitej jej likwidacji – mówił Krzysztof Senger.

Całkowita wartość projektu wynosi 3 677 749,68 zł, w tym dofinansowanie to 3 126 087,22 zł z czego: 2 657 174,13 zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, 468 913,09 zł ze środków budżetu państwa w kwocie.

Partnerzy projektu: Gmina Kobylnica, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Aquateam COWI AS.

Podczas spotkania dr hab., prof. UP Zbigniew Sobisz z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku przybliżył problematykę roślinności inwazyjnej, która występuje na terenie Polski. W swojej prezentacji naukowiec przedstawił zdjęcia roślin oraz omówił ich oddziaływanie na środowisko i ludzi.

Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w latach 60. XX wieku. Wykorzystywano tę roślinę jako paszę dla zwierząt. Jak się później okazało, barszcz zaczął wypierać rodzime gatunki roślin oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, ponieważ ma właściwości parzące i alergizujące.

Na terenie gminy Kępice barszcz Sosnowskiego występował w wielu miejscach. To m.in. okolice boisk szkolnych, przystanków autobusowych, parków, przy drogach powiatowych i wojewódzkich, ale także w mniej dostępnych miejscach, w tym zalesionych.

od 12 lat
Wideo

Kraków - sztab wyborczy Łukasza Gibały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza