Prosty plan na ulubiony dystans: cała naprzód

Rafał Szymański [email protected]
Agnieszka Rutkowska z trenerem Dariuszem Grondziewskim.
Agnieszka Rutkowska z trenerem Dariuszem Grondziewskim. Archiwum
Dwa złote medale zdobyła Agnieszka Rutkowska, pływaczka Skalara Słupsk i kadrowiczka w zimowych mistrzostwach Polski

Śrubuje dobre wyniki i zdobyte medale w mistrzostwach Polski Agnieszka Rutkowska, pływaczka Skalara Słupsk. W Gorzowie Wielkopolskim w zimowych mistrzostwach Polski juniorów 15-letnich wywalczyła dwa złote i jeden srebrny medal.

Pierwszego dnia zawodów Agnieszka startowała na 50 m stylem klasycznym. Do finału dostała się z drugim czasem. Czas, jaki uzyskała, płynąc już po medal - 32,67 s, dał jej srebro. To była jednak przystawka przed daniem głównym. Ulubioną konkurencją słupszczanki jest 200 metrów stylem klasycznym. - W eliminacjach popłynęła taktycznie, pozostawiając siły na popołudniowy finał. A w finale plan był prosty. Od początku zaatakować i utrzymać przewagę do końca - relacjonuje szkoleniowiec Agnieszki Dariusz Grondziewski.

I to się udało zrealizować. Zawodniczka Skalara z czasem 2.29,86 min ustanowiła nowy rekord okręgu, to także aktualnie czwarty wynik w Europie wśród 15-latek! Trzeci medal i drugi złoty Rutkowska wywalczyła na 100 m klasycznym. Jej czas 1.10,43 min był o dwie sekundy lepszy od kolejnej Wiktorii Skowrońskiej z Gorzowa Wielkopolskiego. Już wynik w eliminacjach Rutkowskiej na 100 m - 1.11,11 min był najlepszy wśród wszystkich startujących zawodniczek. A do eliminacji zgłosiły się 52 pływaczki!

Medale Rutkowskiej spowodowały, że w Gorzowie Skalar Słupsk w punktacji klubowej zajął 39. miejsce na 93 sklasyfikowane kluby.

Równolegle w Olsztynie odbywały się mistrzostwa Polski juniorów 14-letnich. Startowała w nich również zawodniczka słupskiego Skalara Martyna Kowalewska. Zawodniczka ze startu na start poprawia swoje rekordy życiowe. W kolekcji ma już dwa finały B na 200 m i 50 m stylem grzbietowym, gdzie w tym pierwszym zajęła IV miejsce z czasem 2.25,80 min, a w drugim drugą pozycję z czasem 31,81 s. Na 100 m stylem grzbietowym Martyna nie zakwalifikowała się ani do finału A, ani do B. Z czasem 1.10,23 min znalazła się na 25. miejscu w tej konkurencji. Do startu zgłosiło się 86 zawodniczek. Na co dzień Martynę trenuje jej tata Maciej Kowalewski.

W Olsztynie Skalar był sklasyfikowany na 82. miejscu na 100 klubów.