MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedłużono okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców

Zbigniew Marecki
Archiwum
W związku z zamknięciem z powodu koronawirusa placówek, do których na co dzień uczęszczają dzieci, przedłużono do 26 kwietnia okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Nowe Rozporządzenie obowiązuje z mocą od 9 kwietnia.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek do których uczęszczają dzieci, nie dłużej niż do 26 kwietnia. Dotyczy to rodziców dzieci do 8. roku życia ale także opiekunów starszych dzieci niepełnosprawnych. Rodzice muszą być objęci ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe w przypadku pracujących na umowę o pracę, albo dobrowolne jak to jest przy umowie zlecenia lub własnej działalności gospodarczej. O świadczenie mogą się starać także rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 roku życia w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje też opiekunom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie dostaną również rodzice osób pełnoletnich niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki ponieważ została zamknięta z powodu koronawirusa.

- Aby otrzymać zasiłek wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Natomiast prowadzący własną działalność lub osoby z nimi współpracujące powinny złożyć takie oświadczenie w ZUS. Można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), pocztą lub wrzucić do specjalnej skrzynki w placówce Zakładu. Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie na nowy okres nie muszą tego robić ponownie. Na jego podstawie otrzymają kolejny zasiłek - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, pomorski rzecznik prasowy ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Osoby, które złożyły wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, nie muszą się martwic. Będzie on potraktowany jako dodatkowy zasiłek i nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni.

Zobacz także: Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza