Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedwojenne zdjęcia i pocztówki z gminy Lipnica. To był zupełnie inny świat

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Budowa kościoła w Zapceniu - 1936
Budowa kościoła w Zapceniu - 1936 ZS Lipnica, Wolne Forum Gdańsk, Fotopolska
Obszar obecnej gminy Lipnica (powiat bytowski) był w okresie międzywojennym ziemią przygraniczną, stąd m.in. obecność placówek straży granicznej i celnej. Bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami miało ogromny wpływ na życie mieszkańców.

Przy okazji prezentacji starych zdjęć i pocztówek z gminy Lipnica należy wspomnieć o tzw. wojnie palikowej na Gochach w 1920 r. 16 lutego obchodzimy kolejną jej rocznicę.

W 1920 r. miejscowa ludność kaszubska zaprotestowała przeciwko ustaleniom Traktatu Wersalskiego z 1919 roku, który przyłączał powiat słupski, lęborski i bytowski do Niemiec.

16 lutego 1920 roku geodeci zaczęli wytyczać granicę polsko-niemiecką przy jeziorze Gwiazda niedaleko Borowego Młyna. Miejscowa ludność, na której czele stał ksiądz Bernard Gończ, wyrwała graniczne paliki wbite przez Niemców. O mało nie doszło do rozlewu krwi. Jednak żołnierze, ani polscy, ani niemieccy, nie strzelali.

Granicę przesunięto o 10 kilometrów

Dzięki uporowi Kaszubów do Polski dodatkowo przyłączono tereny na zachód (o około 10 kilometrów) od Borowego Młyna i Konarzyn. W rejonie Borowego Młyna do Polski przyłączono wsie Wierzchocina, Brzozowo i trzy leśnictwa - Stary Most, Kobylegóry i Wieczywno, natomiast w rejonie Konarzyn - Żychce, Ciecholewy oraz połacie lasów po zachodniej i wschodniej stronie szosy Chojnie - Bytów. Konarzyny znalazły się na rubieżach Polski, tuż obok granicy z Niemcami. Droga z Konarzyn do Chojnic biegła na odcinku 5 km przez terytorium Niemiec.

Ostatecznie granica polsko-niemiecka została "odepchnięta" o ponad 10 kilometrów na zachód i przebiegała mniej więcej wzdłuż dzisiejszych wschodnich granic powiatów lęborskiego i bytowskiego i dalej wiodła pomiędzy Człuchowem i Chojnicami.

Zapraszamy do obejrzenia starych zdjęć i pocztówek (z kilkunastu miejscowości), oczywiście nie tylko z granicznymi akcentami. Zdjęcia są opisane.

Budowa kościoła w Zapceniu - 1936

Przedwojenne zdjęcia i pocztówki z gminy Lipnica. To był zup...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedwojenne zdjęcia i pocztówki z gminy Lipnica. To był zupełnie inny świat - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza