Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekształcenie gruntów na własność. Ratusz daleki od bonifikaty. Radni chcą ją dać

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Teraz mieszkańcy lub spółdzielnie mieszkaniowe są właścicielami gruntów, a nie miasto. O tym, na jakich warunkach nastąpi przekształcenie, zdecydują wkrótce usteccy radni
Teraz mieszkańcy lub spółdzielnie mieszkaniowe są właścicielami gruntów, a nie miasto. O tym, na jakich warunkach nastąpi przekształcenie, zdecydują wkrótce usteccy radni Łukasz Capar
Na jutrzejszej komisji budżetowo-gospodarczej okaże się, czy ustczanie mogą liczyć na bonifikatę przy przekształcaniu gruntów na własność.

To już ostatni dzwonek, by uchwalić przepisy regulujące spłatę użytkowania wieczystego w Ustce. W styczniu na posiedzeniu komisji budżeto-wo-gospodarczej radni poruszyli ten temat, ale bez żadnych konkretnych ustaleń.

Na własność ze zniżką
Od 1 stycznia każdy dotychczasowy użytkownik wieczysty stał się właścicielem gruntu lub jego części, na którym stoi jego dom czy blok. Prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone w prawo własności tych gruntów. Zmiany te dotyczą właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w domach wielorodzinnych, które stoją na gruntach miejskich czy Skarbu Państwa. Teraz właściciele nie będą opłacać użytkowania wieczystego, lecz wnosić opłatę przek-ształceniową przez 20 lat. Mają też możliwość zapłacić ją jednorazowo. Czy i w jakiej wysokości dostaną bonifikatę, to zależy od samorządów.

Ci, którzy mieszkają na gruntach Skarbu Państwa, mogą liczyć na ustawową zniżkę, począwszy od 60 procent w pierwszym roku spłaty. W przypadku gruntów gminnych i miejskich, decydują rady. W niektórych miastach za jednorazową spłatę już przyznano najwyższą - 98--procentową bonifikatę.

Ważne jest także to, że sprawa dotyczy również lokatorów bez prawa własności w sytuacji, gdy za użytkowanie gruntów płaciła spółdzielnia mieszkaniowa. Te osoby będą miały niższy czynsz, jeśli spółdzielnia zdecyduje się wnieść opłatę przekształceniową jednorazowo z przyznaną bonifikatą, jeśli taka będzie.

Już w styczniu urzędnicy wyrazili swoją niechęć do rabatów, pomniejszających zasoby kasy miejskiej. Wiceburmistrz Bartosz Gwóźdź-Sproketowski wyliczył, że wprowadzenie 60--procentowej bonifikaty, jak w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa, w pierwszym roku przyniesie wpływy w wysokości 3,850 mln zł, a przez najbliższe 19 lat - zero. Bez upustu - wpływ 480 tys. zł rok w rok.

Tylko dla uboższych
W Ustce urzędnicy wystąpili z projektem uchwały w tej sprawie. Jednak jest to projekt powielający ustawę. Dotyczy bowiem 50-procentowej zniżki od rocznej opłaty dla osób mniej zamożnych. Połowę opłaty rocznej (nie jednorazowej) zapłaci się, gdy „dochód miesięczny jednego członka gospodarstwa domowego nie przekraczał 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata miała być wnoszona”.

To żadna nowość, bo uprawnieni korzystali z tej zniżki w czasie wnoszenia opłat za użytkowanie wieczyste.

Jednak o bonifikacie zdecydują radni, którzy sami mogą stworzyć projekt uchwały.

- Jestem za przyznaniem bonifikaty w wysokości 60 procent. Tak jak w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa - oznajmia radny Daniel Król, wiceprzewodniczący komisji budżetowo-gospodarczej, a jednocześnie członek zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Korab, największej w Ustce. - Skoro ustawodawca dał taką możliwość, to samorządy powinny wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, ale przeznaczyć te pieniądze na konkretny cel, na przykład walkę ze smogiem czy monitoring miasta.

- W tej sprawie jeszcze nie wypracowaliśmy z radnymi ostatecznego stanowiska, ale temat ten pojawi się z pewnością na najbliższej czwartkowej komisji budżetowej - zapowiada wiceburmistrz.

Zobacz także: Jak działa E-PIT - animacja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza