Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjąłeś pod swój dach uchodźców z Ukrainy? Zobacz, na jaką pomoc od miasta możesz liczyć

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Archiwum
Wielu słupszczan spontanicznie, w odruchu serca, przyjęło pod swój dach uchodźców z Ukrainy. I nie chcą od nich za to pieniędzy. To oznacza nie tylko użyczenie miejsca do spania, ale i dodatkowe wydatki. Ludzie uciekli przed wojną często tylko w tym, co mieli na sobie. Nie mają odzieży i środków higienicznych. Ich dzieci powinny trafić do szkół i przedszkoli. Okazuje się, że ci, którzy im pomagają, też mogą liczyć na pomoc. Przynajmniej rzeczową, bo o finansowej na razie nie ma mowy.

O to, na jaką pomoc mogą liczyć słupszczanie, którzy bezpłatnie przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy, spytaliśmy słupski ratusz. Poniżej odpowiedź, jaką przysłała nam Monika Rapacewicz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słupsku.

- Przede wszystkim zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i osoby pomagające lub chcące im pomóc, powinny kontaktować się z:

  • Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr. tel. 59 842 64 67 ,
  • ze słupskim ratuszem pod nr. tel. kom. 693 390 111, 519 123 181 oraz 59 84 88 321
  • Można także skorzystać z adresu e-mail: [email protected].

Są to dwa punkty, w ratuszu przede wszystkim informacyjny, w CZK obsługujący także sprawy tymczasowego zakwaterowania, które wraz ze stroną miejską www.slupsk.pl oraz stroną www.slupsk-ukrainie.pl stanowią ważne i kompleksowe źródło informacji.

Osoby przyjmujące pod swój dach uchodźców z Ukrainy mogą się kontaktować z ww. punktami, by np. pozyskać materialne wsparcie w postaci żywności, środków chemicznych, leków, środków higieny i innych materiałów niezbędnych do utrzymania i życia tych osób, które przyjęły pod swój dach. Zbiórki, które organizujemy, służą właśnie temu, byśmy pomagali nie tylko osobom przebywającym na terenie wojny - tam, na miejscu, ale też tym, którzy do nas przyjeżdżają.

W sali gimnastycznej na ul. Partyzantów, oprócz tego, że jest "sortownia" rzeczy ze zbiórek, można też uzyskać właśnie ww. rzeczy.

Co do kwestii finansowych, zgodnie z informacjami od Wojewody Pomorskiego, osoby fizyczne, które przyjmują uchodźców do swoich domów/mieszkań nie mają możliwości uzyskania wsparcia finansowego.

W celu zapisania dziecka do przedszkola lub szkoły należy zwrócić się do Urzędu Miejskiego w Słupsku, Wydział Edukacji, pokój 200 i 205, tel. 59 84 88 322 – celem wskazania szkoły dysponującej miejscami. Podjęte zostaną starania, aby dzieci lub uczniowie zostali skierowani do szkół w pobliżu miejsca, w którym zatrzymała się rodzina.
Dzieci z Ukrainy zostaną objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną organizowaną w szkole; udzielać jej będą w szczególności psycholodzy i pedagodzy, a także terapeuci pedagogiczni. Na pomoc psychologiczno-pedagogiczną mogą także liczyć rodzice uczniów.
Dzieci nieposługujące się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach języka polskiego oraz dodatkowych zajęciach wyrównawczych; będą także miały wsparcie osoby władającej językiem ukraińskim.
Ustalenie klasy (roku nauki) następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, a w przypadku ich braku oświadczenia rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.

Jeśli chodzi o słupskie przychodnie - Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej deklaruje objęcie opieką lekarską uchodźców , którzy przybywają do nas z Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza