Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytamy słupszczan: Jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej (sonda)

Dorota Aleksandrowicz [email protected]
Aż 92 procent polskich nastolatków cierpi z powodu próchnicy, a odsetek bezzębności wśród dorosłych rośnie. Dane są alarmujące.

W Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej postanowiliśmy sprawdzić, jak dbamy o zęby.

- Nie lubię chodzić do dentysty, bo się po prostu boję. Kiedy słyszę te wszystkie urządzenia stomatologiczne, to robi mi się słabo. Jednak zdaję sobie sprawę, że dbanie o zęby jest ważne. Dlatego zmuszam się, aby przynajmniej raz w roku pójść na kontrolę - stwierdza pani Małgorzata ze Słupska.

Wciąż są osoby, które boją się bólu, ale dzisiejsze nowoczesne technologie stomatologiczne umożliwiają zredukowanie go do minimum. Dlatego wizyta u dentysty nie powinna kojarzyć się źle.

Nasze podejście do stomatologa wiele zależy od wychowania w rodzinie. Jeżeli przychodzimy pierwszy raz do dentysty dopiero w wieku 10 lat i z kilkoma ubytkami, to nic dziwnego, że nie chcemy tam wrócić. Ważne, aby dzieci przyprowadzane były do stomatologa po raz pierwszy w momencie, kiedy pojawiają im się pierwsze zęby. Chodzi o przeprowadzenie kontroli.

- Dziecko należy przyprowadzić do stomatologa, gdy nie cierpi jeszcze na żadne dolegliwości. To jest taka wizyta adaptacyjna. Chodzi o wyrobienie i utrwalenie pozytywnych skojarzeń - stwierdza Ewa Abramowicz, stomatolog z przychodni NZOZ Medicus w Słupsku.

Najczęstszym problemem wśród pacjentów są ubytki spowodowane próchnicą, zwłaszcza w zębach trzonowych i przedtrzonowych.

- Pomimo wysokich umiejętności dentystów oraz doskonałych materiałów wypełniających ubytki, to z powodu zaawansowanej próchnicy czasem zęba nie da się już uratować - oznajmia dentystka.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i prawidłowa higiena jamy ustnej. Istotne jest stosowanie odpowiednich szczoteczek i właściwych past do zębów.

- Odwiedzanie dentysty w celu przeprowadzenia kontroli może być dla kogoś banalne, lecz świadomość tych najprostszych i najtańszych metod jest wśród pacjentów niewystarczająca - mówi Ewa Abramowicz.

Istotna jest także dieta. Nie powinniśmy spożywać zbyt dużej ilości pokarmów zawierających cukry.
Przypomnijmy, że myć zęby należy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Dorośli powinni odwiedzać dentystę raz na pół roku, a dzieci raz na trzy miesiące. W przypadku pacjentów z ubytkami sprawa wygląda trochę inaczej. Wtedy sposób dbania o higienę jamy ustnej dopasowywany jest indywidualnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza