Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PZZ w Stoisławiu do prywatyzacji. Po raz trzeci

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 94 347 35 99
PZZ w Stoisławiu do prywatyzacji. Po raz trzeciTo już trzecia próba sprzedaży udziałów w PZZ w Stoisławiu.
PZZ w Stoisławiu do prywatyzacji. Po raz trzeciTo już trzecia próba sprzedaży udziałów w PZZ w Stoisławiu. sxc.hu
Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło trzecią próbę prywatyzacji Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego PZZ w Stoisławiu SA.

Skarb Państwa posiada 100% akcji spółki. Ministerstwo Skarbu Państwa. Zamierza zbyć 70% akcji spółki, a pozostałe 30% zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji przekazać nieodpłatnie jej pracownikom (15%) oraz uprawnionym rolnikom (15%).

30 lipca tego roku ministerstwo opublikowało zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia akcji spółki. Termin składania pisemnych odpowiedzi upłynął 7 września. Chęć udziału w negocjacjach złożyło pięć podmiotów.

Są to: ALTUS 16 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty z siedzibą w Warszawie, DELLINGATE 4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, PCC SE z siedzibą w Duisburgu (Niemcy), a także Krajowa Spółka Cukrowa S. A. z siedzibą w Toruniu oraz Spółdzielnia Producentów i Przetwórców Zbóż z siedzibą w Koszalinie.

Wszyscy mieli zostać poinformowani przez ministra o wyniku rozpatrzenia złożonej odpowiedzi do 24 września. Jednak minister wydłużył termin poinformowania oferentów o wyniku rozpatrzenia złożonych odpowiedzi do 4 października.

Przedmiotem negocjacji będzie głównie cena za zbywany pakiet akcji spółki, a także ewentualnie inne zobowiązania pozacenowe, m.in.: zobowiązania inwestycyjne, zobowiązania związane z ochroną interesów pracowników oraz sposób zabezpieczenia wykonania tych zobowiązań. Minister nie dopuszcza możliwości rozłożenia ceny zakupu akcji w ratach.

To już trzecia próba sprzedaży udziałów w PZZ w Stoisławiu. Dwie poprzednie zostały zakończone bez rozstrzygnięcia.
Pierwszy proces został zakończony bez rozstrzygnięcia w październiku ubiegłego roku. Wyłączność do negocjacji posiadała wówczas Spółdzielnia Producentów i Przetwórców Zbóż, zrzeszająca plantatorów i producentów. Spółdzielni nie udało się jednak zebrać na czas obiecanych 73 mln zł.

Druga próba sprzedaży udziałów w PZZ Stoisław rozpoczęła się wkrótce po zakończeniu pierwszej, a więc już w listopadzie 2011 roku. W odpowiedzi wpłynęły cztery oferty wstępne. Złożyły je: Krajowa Spółka Cukrowa, spółka Melvit, należąca do portfela Resource Partners, Spółdzielnia Producentów i Przetwórców Zbóż z siedzibą w Koszalinie oraz PCC Consumer Products Sp. z o.o. Po przeprowadzeniu badania i złożeniu ofert wiążących, do dalszych negocjacji równoległych zostały dopuszczone: Krajowa Spółka Cukrowa oraz Spółdzielnia Producentów i Przetwórców Zbóż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza