Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo Solidarności w Słupsku jeszcze poczeka na remont

Aleksander Radomski
Na razie nie będzie przebudowy ronda Solidarności.
Na razie nie będzie przebudowy ronda Solidarności. Łukasz Capar
Na razie nie będzie przebudowy ronda Solidarności. Powód? Projekt jest prawie cztery razy droższy, niż pierwotnie skalkulowano.

Remont ronda Solidarności wymyślili urzędnicy, kiedy okazało się, że są dodatkowe pieniądze, które zostały z rewitalizacji Traktu Książęcego. Niemałe, bo sięgające ponad siedmiu milionów złotych. Słupsk tych środków nie musiał zwracać, co z reguły ma miejsce w takich przypadkach. Jak podkreślano, racjonalne gospodarowanie unijnym dofinansowaniem znalazło uznanie w oczach zarządu województwa pomorskiego, który zgodził się na wykorzystanie tych pieniędzy na modernizację 25 kamienic w obrębie Traktu Książęcego, zagospodarowanie części Podwórka Kulturalnego i montaż monitoringu na terenie Teatru Rondo i Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomiki Społecznej. Również na remont ronda Solidarności.

Zobacz także: Mieszkańcy osiedla Niepodległości chcą remontu ul. Michałowskiego

W październiku poprzedniego roku Dawid Zielkowski informował, że inwestycja jest na etapie projektowym. W styczniu miały być ogłoszone przetargi, a sam remont rozpocząć się na wiosnę tego roku. Wartość tej inwestycji oszacowano wówczas na około 430 tysięcy złotych. Liczono, że przebudowa poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także pieszych i rowerzystów. Co więcej, dzięki nowej nawierzchni asfaltowej zredukowano by hałas i drgania powstające na rondzie, na które uskarżają się mieszkańcy i użytkownicy okolicznych budynków. Remontu jednak nie będzie. Powód? Wzrost kosztów.

- Nasze wstępne szacunki dotyczyły wyłącznie kwestii remontu - informuje Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

- W trakcie prac projektowych zakres koniecznej interwencji został rozszerzony. Odeszliśmy od powierzchownego remontu i zdecydowaliśmy się na zrobienie pełnego projektu zakładającego dopasowanie tego skrzyżowania z wyspą centralną do kształtu i zasad skrzyżowania w ruchu okrężnym wraz z koniecznymi pracami podziemnymi i naziemnymi. Jak się okazało, w tym przypadku koszt wzrósł do około 1,5 miliona złotych.

Właśnie konieczność prac podziemnych była jednym z ważniejszych powodów wywindowania ceny. Pod rondem przebiega instalacja gazowa i wodociągowa, która krzyżuje się z siecią kanalizacyjną, a ewentualne wykopy, zmiany czy przesunięcia to więcej nakładu pracy i w konsekwencji potrzebnych na to pieniędzy.

Jak informuje ZIM ponieważ rondo nie wymaga pilnej interwencji i nie ma możliwości uzyskania na ten cel pełnego dofinansowania zewnętrznego zostało to odłożone w czasie. Inwestycja ta nie będzie realizowana w bieżącym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza