Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Seniorze ze Słupska, korzystaj! Za darmo albo ze zniżką

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Zdjęcie archiwalne. Seniorzy w Słupsku mogą korzystać z różnych form aktywności
Zdjęcie archiwalne. Seniorzy w Słupsku mogą korzystać z różnych form aktywności Łukasz Capar
Zajęcia fitness, koncerty, spektakle, filmy, spotkania z ciekawymi ludźmi. Seniorzy w Słupsku mają do wyboru wiele atrakcyjnych sposobów spędzania czasu wolnego, którego zwykle mają więcej niż wtedy, kiedy pracowali. Z czego mogą skorzystać?

Pani Halina, emerytka, śmieje się, że powinna być na imprezach kulturalnych wymieniana jako sponsor. Wernisaże wystaw, koncerty, spektakle, promocje książek – nie przegapi żadnej premiery. Nie ukrywa, że stać ją na to, ponieważ w większości miejsc, do których chodzi, honorowane są zniżki dla seniorów. Dużą pomocą jest też fundusz socjalny, który w jej byłej firmie obejmuje także emerytów.

- Mam jedynie problem z wyborem – mówi pani Halina. - Często, zwłaszcza w weekendy, jest kilka ciekawych imprez w tych samych porach.

Tylko do południa w dni codzienne nie ma wątpliwości, gdzie iść. Na pływalnię i zajęcia w Trzech Falach, w ramach programów prozdrowotnych finansowanych przez miasto, a więc bardzo dla seniorów tanich.

- Emeryci chętnie chodzą na różne wydarzenia, ale są i tacy, którzy narzekają, że nie potrafią znaleźć informacji, bo większość pojawia się w mediach społecznościowych – zauważa pani Halina. - Ja tego marudzenia nie rozumiem, bo przecież dla takich osób miasto wydaje drukiem informator kulturalny. Chyba po prostu im się nie chce.

A gdzie można szukać sposobności ciekawego spędzenia wolnego czasu?

Dla ciekawych świata

Takim miejscem, gdzie nie brakuje spotkań, jest Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku. Co prawda jej główna siedziba przy ul. Grodzkiej jest obecnie w remoncie, ale w filiach też dużo się dzieje. Nie ma miesiąca, żeby nie odbywały się spotkania z pisarzami, podróżnikami czy po prostu z ciekawymi ludźmi. Wszystkie wydarzenia zapowiadane są z wyprzedzeniem na profilu biblioteki na Facebooku. Wystarczy tę witrynę polubić i będą łatwe do śledzenia.

Takim miejscem interesujących spotkań, i to na różne tematy, jest też klubokawiarnia Cepelin przy Starym Rynku. Także wystarczy śledzić jej profil na FB. Stałe elementy programu to comiesięczne spotkanie dwóch dyskusyjnych klubów czytelniczych – reportażu (poniedziałki) i fikcji (wtorki). Jest też możliwość porozmawiania po angielsku – na spotkaniu klubu What’s Up? Albo cykl „Spotkania literackie nad Słupią” prowadzony przed prof. Daniela Kalinowskiego.

Zaprasza też często na oryginalne muzyczne i taneczne imprezy kawiarnia Jolander, a jazzu posłuchamy w Antrakcie. Wstęp na niektóre wydarzenia w obu tych lokalach jest płatny.

Płatne, ale nie zawsze, mogą być też imprezy proponowane przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej i Muzeum Pomorza Środkowego. Są to nie tylko wernisaże wystaw, ale i ciekawe warsztaty dla dorosłych.

Przyjazne seniorom

Seniorzy mniej zapłacą za wstęp do słupskich placówek kulturalnych: filharmonii, Nowego Teatru, Teatru Rondo i kina Rejs. W tym ostatnim w czwartki odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Projekcja”. Można wtedy podyskutować o filmie, który właśnie się obejrzało.

Są też w Słupsku Miejsca Przyjazne Seniorom. Ich listę tworzy miasto, umieszczając na niej podmioty oferujące zniżki, promocje lub bezpłatne usługi dla osób starszych. Obecnie są na niej między innymi (poza wymienionymi wcześniej): Biblioteka Uczelniana UP, Seniormed – profesjonalne usługi opiekuńczo-pielęgniarskie, Włynkówko ul. Jarzębinowa 5, Fundacja Indygo – Męska i Damska Szopa, ul. Wyspiańskiego 11, kawiarnia Słodkie Historie, ul. Nowobramska 2, Grand Lubicz, Ustka, ul. Wczasowa 4, Centrum Rehabilitacji Avenir, ul. Kilińskiego 47A/2, Centrum Sportowe „Aktywna fabryka”, ul. Wrocławska 44c, Klub Seniora działający przy Klubie Kwadrat, ul. Witosa 8, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, ul. Jaracza 18a, Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Szczecińska 99, Caffe Góra Lodowa, ul. Nowobramska 2, Felizajob – opieka osób starszych i usług opiekuńczych, ul. Starzyńskiego 1/4C, ANSIT – serwis komputerowy i szkolenia ul. Piłsudskiego 5B/14, Park Wodny Redzikowo, Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku, ul. Arciszewskiego 22a, DS nr 3, Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny im. T. Gwiżdża Klub seniora, ul. Niedziałkowskiego 2, So!Coffee CH Jantar, Active Fitnes i Taniec, ul. Szczecińska 54a, Herbaciarnia w Spichlerzu, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Flandria, ul. Niedziałkowskiego 6, Fit Garaż, ul. Banacha 12.

Nawiąż kontakt, przyłącz się, skorzystaj

Od 2015 roku w mieście działa Słupska Rada Seniorów. Można się z nią kontaktować drogą e-mailową pod adresem: [email protected] lub za pośrednictwem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku, pl. Zwycięstwa 1, tel. 59 84 88 371. Jej przewodniczący, Stanisław Brzozowski, w każdy wtorek, w godz. od 10 do 13, pełni dyżury w SCOPIES przy ul. Niedziałkowskiego 6, pok. 16. Przyjmuje seniorów, zgłaszających się ze swoimi problemami.
- Miasto każdego roku wspiera seniorów, m.in. przekazując środki finansowe dla stowarzyszeń senioralnych i organizacji działających na rzecz seniorów – informuje Monika Rapacewicz, rzeczniczka słupskiego ratusza. - W tym roku w ramach konkursów dla organizacji przekazano ogółem 92 tysiące zł.

Pieniądze otrzymały na przykład:

 • Stowarzyszenie Seniorów Ziemi Słupskiej Alternatywa, https://alternatywa.com.pl/, Słupsk, ul. Niedziałkowskiego 6, budynek SCOPIES, tel. 519 396 931;

 • Klub Seniora NOT, ul. Garncarska 4, tel.: 59 84 22 538, e-mail: [email protected]),
  Organizacje te organizują dla seniorów zajęcia rekreacyjne i sportowe (na basenie, nordic walking, gimnastyka), zajęcia artystyczne (plastyczne, muzyczne, taneczne), wycieczki, pikniki, wykłady, zajęcia kulinarne. Prowadzą także wolontariat senioralny, docierając do osób wymagających wsparcia i pomocy.

  Miejskie dotacje ma także program „Fachman dla seniora”, realizowany przez Stowarzyszenie Horyzont.
  - Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem seniorów. Korzysta z niego ok. 250-300 osób rocznie, dla których wykonuje się ponad 350 napraw – informuje Monika Rapacewicz.
  Tel. kontaktowy 577 774 500, od poniedziałku do piątku w godz. 8.-14, adres e-mail: [email protected].

  Na rzecz seniorów działają również:

 • Słupski Uniwersytet III Wieku – kontakt tel.: 59 84 05 478, e-mail: [email protected]; strona internetowa: http://www.sutw.org/,

 • Fundacji Progresja, która prowadzi „Klub aktywnego seniora” – kontakt Biuro Fundacji Progresja, ul. Deotymy 24, tel.: 59 722 20 88; e-mail: [email protected], strona internetowa https://progresja.slupsk.pl/.

- Bogata jest również oferta Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, który prowadzi Dzienny Dom Pomocy Społecznej „Bezpieczna Przystań” przy ul. Jaracza 9 – dodaje Monika Rapacewicz. Kontakt - tel. 59 842 49 00; e-mail: [email protected]; strona internetowa https://mopr.slupsk.pl/strona/dom-pomocy-spolecznej.
Placówka oferuje pobyt i usługi od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30-15.30. Jest ośrodkiem wsparcia dla 80 osób starszych, zapewniającym m.in. atrakcyjne spędzenie czasu wolnego, jeden posiłek dziennie oraz pomoc w załatwianiu spraw urzędowych. Organizuje imprezy kulturalne, uroczystości, spotkania okolicznościowe, festyny integracyjne, spacery i wycieczki. Prowadzi też terapię zajęciową i zajęcia usprawniające.

Różnorodne formy aktywności (gimnastyka, teatroterapia, terapia sztuką, turystyka, zajęcia kulinarne) oferuje również Klub Aktywności i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Kawon, ul. Traugutta 16, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-15, tel. Katarzyna Karpowicz 696 020 497.

Można także podejść do Domu Sąsiedzkiego przy ul. Ogrodowej 20 a (od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19, tel. 797 476 082. Jest to miejsce przyjazne dla dzieci i ich rodzin, w którym realizowane są zajęcia, animacje łączące pokolenia, integrujące, edukacyjne, jak i aktywizujące na świeżym powietrzu.

Nie należy zapominać także o ofercie Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Są to:

 • bezpłatne zajęcia Nordic Walking w każdą sobotę w PKSiR w godz. 11-12,
 • zajęcia fitness w Gryfii (poniedziałki i czwartki w godz. 17-18) dostosowane do każdego wieku,
 • zajęcia na pływalni przy ul. Szczecińskiej, m.in. sobotni aereobic,
 • tai chi w Hali Sportów Walki przy Stadionie 650-lecia ul. Madalińskiego dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
emisja bez ograniczeń wiekowychprzemoc
Wideo

Strefa Biznesu: Jak wygląda życie na Ukrainie 2 lata od wybuchu wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza