Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk ma się czym pochwalić. Ciepło z oczyszczalni ścieków zasila Park Wodny Trzy Fale

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Dzisiaj uroczyście podpisano umowę między prezesami słupskich spółek Wodociągów i Parku Wodnego Trzy Fale o wykorzystaniu ciepła odpadowego. Krótko mówiąc: ciepło uzyskiwane przez Wodociągi z odpadów z oczyszczalni ścieków płynie rurą ciepłowniczą, dzięki firmie Engie EC Słupsk, do akwaparku.

Umowę podpisano w piątek w Słupskim Inkubatorze Technologicznym podczas konferencji zorganizowanej przez spółkę Wodociągi Słupsk. Tak podsumowano inwestycje zrealizowane w latach 2014-2022, w ramach projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Jednym z innowacyjnych i proekologicznych pomysłów było właśnie wykorzystanie energii cieplnej, która powstaje w oczyszczalni ścieków w Słupsku.

Tak wygląda oczyszczalnia ścieków w Słupsku.

Jak wygląda słupska oczyszczalnia ścieków od środka? Zobaczcie zdjęcia

- Dzisiaj podczas drugiego dnia konferencji tematem są wyzwania energetyczne dla samorządów. Wszyscy widzimy co się dzieje na świecie i jakie są problemy z energią, jej dostępnością. Chcemy porozmawiać i stworzyć, wymyślić projekt, szansę na samowystarczalność energetyczną. By zmniejszyć cenę i zazielenić trochę tę energię. Jest w Słupsku przestrzeń by zacząć w tym kierunku współpracę. Ale też prezentujemy, to co już nam się udało stworzyć w ostatnim czasie. Przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego zrealizowaliśmy budowę ciepłociągu do Trzech Fal. Dzisiaj uroczyście podpisujemy umowę - powiedział Andrzej Wójtowicz, prezes słupskich Wodociągów.

od 16 lat

To innowacyjny projekt i w takim kształcie pierwszy w kraju. Jest to przetarcie szlaków także biznesowych, prawnych, do przesyłania energii przy wykorzystaniu potencjalnych jej źródeł. W tym wypadku odpadów. Akurat słupska oczyszczalnia ma największy w Europie potencjał jeśli chodzi o kompostowanie odpadów. Od lat prezes Wodociągów wraz z pracownikami próbował tę potencjalną energię cieplną, jaka tu powstaje wykorzystać. Tak narodził się projekt, by połączyć oczyszczalnię z Parkiem Wodnym rurą ciepłowniczą.

- Szukaliśmy rozwiązań, które poprawiają efektywność energetyczną. Ten projekt zupełnie nie pasuje do tego czym się na co dzień zajmujemy, z wodą nie ma nic wspólnego. Ale znaleźliśmy rozwiązanie na zasadzie synergii, tego co u nas powstaje - tłumaczy Andrzej Mielczarek, kierownik działu inwestycji w Wodociągach.

Umowę finalizującą projekt "Wykorzystanie ciepła odpadowego z kogeneracji biogazowej w systemie ciepłowniczym miasta Słupska" podpisał prezes wodociągów z Anną Żołądek, prezesem Trzech Fal.

Realizacja kosztowała ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 4 miliony stanowiło dofinasowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Za tę kwotę powstały urządzenia i rurociąg do Trzech Fal. W tym zrobiono 362-metrowy przewiert pod rzeką Słupią.

Podkreślano, że partnerem jest tu firma Engie dostarczająca ciepło i zawiadująca słupską siecią ciepłowniczą i to pokazuje, że wydawałoby się przeciwstawne interesy można w zgodzie połączyć. Mówiła też to ze sceny podczas konferencji Agnieszka Jeziorska, prezes Engie EC Słupsk.

Podpisana dzisiaj umowa na ciepło z oczyszczalni do akwaparku da Trzem Falom 250 tys. zł oszczędności rocznie. Wodociągi unikną wydawania ok. 300 tys. zł rocznie na odpady, a docelowo cały projekt pozwoli na oszczędności w miejskich spółkach miliona złotych rocznie.

- My chcemy korzystać z zielonej energii w zielonym mieście. I to co robią Wodociągi w projekcie tzw. klastra bioenergetycznego z właścicielami wiatraków i farm fotowoltaicznych to jest ta przyszłość. Chcemy by z czasem nasze miasto się uniezależniało od wielkich graczy na rynku energetycznym. To jest ta przyszłość, w której słupszczanie będą korzystali z zielonej energii, która tu powstanie - podsumowała Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza