Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk za 80 milionów złotych uzbroi strefę przemysłową w zachodniej części miasta. Powstanie miejsce dla kilkudziesięciu firm [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wideo
od 16 lat
Blisko 80 milionów złotych przeznaczy Słupsk na uzbrojenie stu hektarów terenu pod inwestycje. To możliwe dzięki dofinansowaniu z programu Polski Ład. Ratusz liczy, że do miasta uda się przyciągnąć przedsiębiorców z Polski i zagranicy.

Chodzi o blisko 100 hektarów terenu znajdującego się w pobliżu Nowego Cmentarza, między ulicami 3 Maja, Rejtana i Grunwaldzką. Na tym obszarze powstanie kanalizacja, wodociągi, a także pozostała niezbędna do funkcjonowania przedsiębiorstw infrastruktura – w tym przede wszystkim pięciokilometrowa siatka nowych dróg.

- Ogłosiliśmy już przetarg w trybie zaprojektuj i zbuduj na kompleksowe uzbrojenie terenów, które hasłowo nazywamy zachodnią strefą przemysłową Miasta Słupska – poinformował Tomasz Orłowski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. - Żeby jakoś uzmysłowić, o jakim terenie mówimy – wszyscy wiemy, jak dużym zakładem jest słupska Scania, wszyscy wiemy, jak dużym zakładem jest słupski Famarol. To jest teren, na którym można zlokalizować 10 Scanii i 20 Famaroli – opisuje.

Miasto chce na nowe tereny inwestycyjne przyciągnąć przedsiębiorców z Polski, ale także z zagranicy. Przede wszystkim jednak, nowe tereny przemysłowe mają być bodźcem do rozwoju dla firm, które w Słupsku już działają.

- Są także słupscy przedsiębiorcy, działający już na rynku gospodarczym, którzy zgłaszali na przykład potrzebę zbudowania przestrzeni magazynowych, które najczęściej zajmują rzeczywiście duży areał ziemi – podkreśla Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. - Naszą rolą jest uzbrojenie terenu tak, żeby wszystkie media potrzebne w przyszłości do funkcjonowania strefy ekonomicznej były zrealizowane. Wtedy będziemy wystawiali działki na sprzedaż, w zależności od potrzeb. Zapraszamy już potencjalnych przedsiębiorców, którzy chcieliby w Słupsku zlokalizować swoją działalność do tego, żeby śledzili, a nawet zgłaszali swoje wstępne uwagi, jakimi przestrzeniami byliby zainteresowani – dodaje.

Bardzo możliwe, że na nowe tereny przemysłowe pierwsze firmy wprowadzą się już za trzy lata. Wykonawca, którego wyłoni przetarg, na zrealizowanie inwestycji będzie miał 29 miesięcy, w tym rok na opracowanie dokumentacji.

- Z rozmów, jakie na etapie przygotowawczym do tej edycji Polskiego Ładu prowadziliśmy z agencjami odpowiedzialnymi za rozwój gospodarczy i wspieranie przedsiębiorczości na naszym terenie wyszło, że w Słupsku, w regionie, brakuje dużych, ale uzbrojonych terenów pod działalność przemysłową – zaznaczył dyrektor ZIM.

Koszt inwestycji to 80 milionów złotych. 98 proc. tej kwoty do dofinansowanie z rządowego funduszu Polski Ład. Reszta środków to wkład własny Miasta Słupska.

Przypomnijmy, że na uzbrojenie terenów pod inwestycje dofinansowanie otrzymała również gmina Słupsk. Samorząd przystosuje dla przedsiębiorców blisko 90 hektarów ziemi w Wieszynie za ponad 50 milionów złotych.

Wielomilionowym wsparciem ze środków rządowych pochwalić się może także Koszalin, który przeznaczy na rozwój Koszalińskiej Strefy Ekonomicznej blisko sto milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza