Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupska Noc Nietoperzowa. Przyrodnicy opowiedzieli o zwyczajach tych latających ssaków [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Gdzie mieszkają nietoperze, co jedzą, jakie mają zwyczaje, jak się porozumiewają – o tym wszystkim można się było dowiedzieć w Słupsku podczas Nocy Nietoperzowej, którą zorganizował Park Krajobrazowy Dolina Słupi.

W niedzielny wieczór w siedzibie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi odbyła się prezentacja i prelekcja o nietoperzach pod hasłem „Noc Nietoperzowa”. To cykliczne wydarzenie, które co roku organizują przyrodnicy z Parku Dolina Słupi. Niedzielne spotkanie miało jeszcze dwa dodatkowe aspekty.

Odbyło się w ramach 25. International Bat Night, czyli 25. edycji Międzynarodowej Nocy Nietoperzowej organizowanej w 30 krajach w ostatni weekend sierpnia. Jej celem jest przekazanie opinii publicznej informacji o sposobie życia nietoperzy i ich potrzebach poprzez prezentacje, wystawy, często oferując możliwość słuchania dźwięków nietoperzy przy wsparciu technologii ultradźwiękowej. Ponadto słupska Noc Nietoperzowa jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach jubileuszu 40. rocznicy powstania Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.

W trakcie spotkania Józef Wysiński, przyrodnik z Parku Dolina Słupi, znawca i miłośnik nietoperzy, opowiedział o tym, jak żyją nietoperze, jakie mają zwyczaje, gdzie je można spotkać i gdzie mieszkają.

Na świecie żyje 1360 gatunków nietoperzy, w Polsce - 26 gatunków, z czego 10 żyje w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi. W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są pod ścisłą ochroną.
Nietoperze są zwierzętami nocnymi, a do tego cechuje je charakterystyczny wygląd. Być może dlatego zyskały niepochlebne opinie, całkowicie niesłuszne.

- To bardzo pożyteczne zwierzęta. Są naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwymi owadami, przede wszystkim z komarami – zaznaczył Józef Wysiński. I jednocześnie zaprzeczył, aby nietoperze były niebezpieczne dla ludzi. – A już opowieści, że mogą się zaplątać we włosy należy włożyć między bajki – dodał.

Natomiast jest jedno zagrożenie. Nietoperze mogą być nosicielami wścieklizny, dlatego nie należy dotykać tych zwierząt.

Ciekawym zwyczajem życia nietoperzy jest hibernacja. Od mniej więcej października do wiosny nietoperze są nieaktywne - hibernują. Wiąże się to z tym, że w chłodnej porze roku nie ma ich pokarmu, owadów.

- Na okres hibernacji nietoperze znajdują sobie odpowiednie miejsca do przezimowania. Są to np. piwnice pod budynkami, ziemianki, stare studnie, w naszym Parku także tunele w nasypie kolejowym, czy nieczynne hydrofornie – mówił Józef Wysiński.

Przyrodnicy apelują, aby nie zakłócać spokoju hibernującym nietoperzom. Chodzi nie tylko o ich niedotykanie (niepokojony osobnik może też ugryźć). Sygnałem do przebudzenia może być nagły wzrost lub spadek temperatury otoczenia, hałas, dotyk, światło czy podmuch powietrza. Tymczasem każde przebudzenie powoduje u nietoperza stres i olbrzymi wydatek energetyczny zmniejszający szanse na przetrwanie okresu zimowego.

Słupska Noc Nietoperzowa zakończyła się wieczornym nasłuchem latających nietoperzy przed siedzibą PK Dolina Słupi. Podczas lotu te zwierzęta posługują się echolokacją. Wysyłają ultradźwięki, które odbite od przeszkód czy zdobyczy wracają jako echo do ucha, informując o świecie zewnętrznym. Dla człowieka te dźwięki są nieuchwytne. Żeby je usłyszeć, trzeba posłużyć się specjalnymi detektorami.

Program wydarzeń 40-lecia Parku Dolina Słupi

Noc Nietoperzowa była pierwszym punktem wydarzeń związanych w jubileuszem Parku Dolina Słupi. 1 września (środa) zaplanowano spacer po Słupsku poświęcony 40. rocznicy istnienia Parku Dolina Słupi oraz działaniom podejmowanym przez Park z zakresu czynnej ochrony związanej z rzeką Słupią. Spacer rozpocznie się o godz. 16.30, zbiórka pod ratuszem.

2 września (czwartek) odbędzie się dzień otwarty w Centrum Edukacji Ekologicznej „Słupia – rzeka wiedzy”. Miejsce: siedziba Parku przy ul. Poniatowskiego 4a. Odbędą się dwie prelekcje ph. „40 lat ochrony przyrody, turystyki i edukacji w PK Dolina Słupi (o godz. 12 i o godz. 16).

Natomiast w piątek, 3 września, zaplanowany jest spływa kajakowy Słupią na odcinku od Soszycy do Gołębiej Góry. Zapisy pod nr tel. 727 660 069. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Do końca września na ul. Nowobramskiej w Słupsku można obejrzeć plenerową wystawę fotograficzną „40 lat upłynęło z biegiem Słupi”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza