MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanie przeszli ulicami miasta w procesjach Bożego Ciała

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Procesja Bożego Ciała w Słupsku
Procesja Bożego Ciała w Słupsku Łukasz Capar
Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Słupszczanie przeszli ulicami miasta w kilku procesjach. Tradycyjnie – w parafiach starej części Słupska – Boże Ciało celebrowano wspólnie przy ołtarzach wzniesionych przy czterech kościołach.

W czwartek po Święcie Trójcy Świętej w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Słupsku główna procesja Bożego Ciała z Najświętszym Sakramentem wyruszyła ulicami Armii Krajowej, Partyzantów, Garncarską, Zamkową, Dominikańską i Mikołajską. Uroczystość Bożego Ciała rozpoczęła msza św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego o godzinie 11. Procesja przeszła do ołtarza zbudowanego przy kościele św. Ottona, następnie do ołtarza przy kościele św. Jacka i zakończyła się przy kościele Mariackim.

Procesja zatrzymywała się przy czterech udekorowanych ołtarzach, przy których odczytane zostały tematycznie związane z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii - Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. To najważniejsza symbolika ołtarzy. Kolejnym znaczeniem czterech ołtarzy jest ich odniesienie do czterech stron świata, do których dociera misja Kościoła ze Słowem Bożym.

W procesji wzięli udział wierni, niosący chorągwie i feretrony. Tradycyjnie dzieci sypały kwiatki przed monstrancją z Najświętszym Sakramentem.

Uroczyste procesje eucharystyczne przeszły też do czterech ołtarzy w pozostałych słupskich parafiach. Natomiast w oktawie Bożego Ciała po mszach wieczornych będą odbywały się procesje wokół kościołów.

W związku z oktawą Bożego Ciała ks. bp Zbigniew Zieliński udzielił wszystkim wiernym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 31 maja, zachęcając do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, uczynków miłosierdzia i innych czynów pokutnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza