Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanin nie otrzymał zwolnienia lekarskiego w nocy

Marcin Prusak [email protected]
sxc.hu
Lekarz na nocnym dyżurze w przychodni Salus w Słupsku stwierdził, że nie może wystawić choremu zwolnienia lekarskiego. Narodowy Fundusz Zdrowia i Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzą, że powinien to zrobić.

Tydzień przed świętami wielkanocnymi zachorowałem i musiałem iść do lekarza. Chciałem zapisać się do mojego lekarza pierwszego kontaktu w przychodni Salus przy ul. Piłsudskiego. Gdy zadzwoniłem do rejestracji, okazało się, że kolejka pacjentów jest tak długa, że mogę zostać przyjęty dopiero w poniedziałek, czyli cztery dni później. Na pytanie, co mam zrobić w sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie jestem zobowiązany przedstawić pracodawcy w ciągu trzech dni, recepcjonistka odpowiedziała, że mogę przyjść po godzinie 18 do dyżurującego u nich lekarza nocnej opieki.

- On też może panu wystawić zwolnienie - twierdziła pani w recepcji. Zrobiłem, jak poleciła recepcjonistka. W czasie wizyty lekarz stwierdził, że jestem chory, przepisał lekarstwa i zalecił pozostać w domu. Na pytanie, czy dostanę zwolnienie, lekarz oznajmił, że nie może mi go wypisać, bo nie ma takiej możliwości w czasie nocnego dyżuru. Jego zdaniem zwolnienie mam otrzymać od mojego lekarza rodzinnego.

Po czterech dniach, w czasie umówionej wizyty, lekarka wypisała zwolnienie lekarskie na następne trzy dni. Problem okazał się ze zwolnieniem lekarskim za wcześniejsze dni. Lekarka stwierdziła, że przepisy zezwalają jej tylko na wypisanie zwolnienia trzy dni wstecz. Z tego powodu nie może udzielić mi zwolnienia na pierwszy dzień mojej choroby.

- Lekarz dyżurujący, który pana badał, powinien był wypisać zwolnienie lekarskie - stwierdziła moja lekarka rodzinna.

Jak jest naprawdę? Czy lekarz pełniący dyżur opieki nocnej i świątecznej może wypisać zwolnienie lekarskie, czy też nie może?

- Jeżeli względy lekarskie na to wskazują, to każdy lekarz, który ma prawo do wystawiania zwolnienia lekarskiego, może to zrobić - informuje Monika Kierat z pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku.

- W przepisach nie ma żadnego zapisu mówiącego o tym, że lekarz opieki nocnej nie ma prawa wypisywać druków zwolnień lekarskich. Dlatego, jeżeli lekarz uznał w pana przypadku, że jest pan chory, to mógł wypisać panu zwolnienie lekarskie. Chyba że nie ma zezwolenia wydanego przez ZUS na ich udzielanie.

Możliwość wypisania zwolnienia lekarskiego przez lekarza dyżurnego potwierdzają także pracownicy ZUS.

- Jeżeli lekarz dostał od nas zezwolenie na wydawanie zwolnień lekarskich i otrzymał odpowiednie druki, to takie zwolnienie ma prawo wystawić niezależnie od tego, czy pracuje jako lekarz pierwszego kontaktu, czy jako dyżurujący w opiece nocnej - tłumaczy Danuta Rosiak, rzecznik prasowy słupskiego ZUS.

Dlaczego więc lekarz dyżurujący, który mnie przyjmował, powiedział, że zwolnienia lekarskiego nie może wypisać i musi zrobić to jedynie mój lekarz rodzinny? Postanowiłem dowiedzieć się u szefów NZOZ Salus, czy istnieją u nich wewnętrzne przepisy zakazujące lekarzom dyżurującym wypisywać zwolnienia lekarskie.

- Takiego zakazu nie ma, nigdy nie było i nie będzie, bo być nie może - zapewnia Tadeusz Wardziak, zastępca dyrektora NZOZ Salus w Słupsku. - Przyjrzę się tej sprawie i wydamy lekarzom informację, jak w takich sytuacjach mają postępować, aby nie było więcej problemów. Zaznacza, że w sytuacjach, gdy pacjent jest chory i czas oczekiwania na wizytę jest bardzo długi, każdy może przyjść do swojego lekarza rodzinnego wcześniej bez zapisywania się.

- Na pewno lekarz nie odmówi przyjęcia takiego pacjenta nawet między wizytami innych chorych - tłumaczy Wardziak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza