Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spis źródeł ciepła. Jak przebiega w gminach powiatu słupskiego i bytowskiego na tle innych gmin województwa pomorskiego?

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Spośród 123 gmin w województwie pomorskim gmina miejska Słupsk zajmuje w rankingu 73. miejsce. Z 8197 punktów adresowych, co najmniej jedną deklarację złożyło 1830 z nich, a więc 22 procent.
Spośród 123 gmin w województwie pomorskim gmina miejska Słupsk zajmuje w rankingu 73. miejsce. Z 8197 punktów adresowych, co najmniej jedną deklarację złożyło 1830 z nich, a więc 22 procent. Archiwum
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował ranking, w którym sprawdzić można jak ze składaniem deklaracji CEEB radzą sobie mieszkańcy poszczególnych gmin. W województwie pomorskim dwie gminy z powiatu słupskiego znajdują się w pierwszej dziesiątce.

Deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw do systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków należy złożyć do 30 czerwca tego roku jeśli źródło ciepła zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 roku. Jeżeli natomiast zostało ono uruchomione po tym dniu, to na złożenie takiej deklaracji właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych mają 14 dni.

Celem tego spisu jest określenie źródeł ciepła w lokalach, a co za tym idzie zostanie on narzędziem, które wspierać będzie walkę ze smogiem. W CEEB znajdą się m.in informacje dotyczące tzw. kopciuchów, a więc pieców starych, które podlegać będą wymianie.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzi ranking gmin, w którym porównuje ilość złożonych deklaracji w stosunku do liczby punktów adresowych w danej gminie. Możliwe jest sprawdzenie, które gminy mają największą liczbę złożonych deklaracji, a które najmniejszą – czy to w skali kraju, czy w danym województwie.

Według rankingu, spośród 123 gmin na terenie województwa pomorskiego, w czołowej dziesiątce znalazły się dwie gminy z powiatu słupskiego – na drugim miejscu znajduje się gmina Smołdzino, a na szóstym gmina Główczyce. W tej pierwszej, spośród 1286 punktów adresowych, co najmniej jedną deklarację złożyły 622 z nich, a więc 48 procent. W gminie Główczyce natomiast deklaracje wpłynęły z 917 punktów z 2160 ogółem, czyli do tej pory do bazy CEEB wpłynęło stamtąd 42 proc. deklaracji. Ranking zamyka gmina miejska Ustka - tam z 1739 punktów adresowych co najmniej jedną deklarację złożyło jedynie 109 z nich, a więc 6 procent.

Jak w rankingu województwa pomorskiego wypadły inne gminy z powiatu słupskiego i bytowskiego? Sprawdźcie w naszej galerii zdjęć.

CEEB przyjmuje deklaracje w formie elektronicznej lub papierowej w Urzędzie Miasta/Gminy. Warto zaznaczyć, że za uchylenie się od złożenia deklaracji w przewidzianym terminie grozi grzywna.

- Na mocy ustawy to bezpośrednio właściciele/zarządcy budynków lub lokali zostali zobowiązani do składania deklaracji. Tym samym samorząd został zwolniony od ingerowania w obowiązek nałożony przez ustawę. Niezłożenie deklaracji w terminie podlega karze grzywny od 20 zł do 5 000 zł – informuje Joanna Jedlińska z Samodzielnego Referatu Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Słupsku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza