Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spisz się sam. Rachmistrz w Słupsku poszukiwany

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Trwają prace organizacyjne i przygotowawcze do Narodowego Spisu Powszechnego 2021, który miał zostać przeprowadzony między 1 kwietnia a 30 czerwca. Z powodu pandemii, nie jest to jednak data ostateczna. Spis po raz pierwszy obowiązkowo będzie realizowany przez interent. Do osób, bez dostępu do sieci zapuka rachmistrz.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Interaktywny formularza na stronie Głównego Urzędu Statystycznego wypełnić będą musiały tak osoby tak stale, jak i czasowo zamieszkujące dane adres. Ankieta trafi też do osób bezdomnych. Spisać się muszą również cudzoziemcy mieszkający w Polsce i Polacy czasowo przebywający za granicą. Dzieci poniżej 18 roku życia powinny być spisane przez rodziców lub opiekunów.

W założeniu spis powszechny ma odpowiedzieć na podstawowe pytania: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Będzie też bazą dla statystyków. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, to jedyne źródło danych.

Co, jeśli, ktoś nie ma dostępu do sieci, albo nie razi sobie z komputerem? Prawo zobowiązuje urzędu wojewódzkie i samorządy do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu. Lista takich miejsc będzie ogłoszona, ale już dziś wiadomo, że w słupskim ratusz będzie to pokój 105.

Ankieta wypełniona w internecie nie będzie jedyną metodą. Jeśli ktoś ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy brak dostępu do komputera nie będzie się w stanie spisać, pomogą mu w tym rachmistrzowie – bezpośrednio lub telefonicznie.

Rachmistrza interesować będą podstawowe dane, takie jak: wiek, adres, stan cywilny, obywatelstwo i poziom wykształcenia. Nie zabraknie pytań związanych z pracą zawodową, gospodarstwem domowym, rodziną i domem.

Aktualnie poszukiwani są chętni do pełnienia tej funkcji. UM w Słupsku nabór prowadzi do wtorku 9 lutego. Chętni muszą być pełnoletni, cieszyć się nieposzlakowaną opinią i posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Skazani prawomocnym wyrokiem odpadają z automatu. Kandydatów po szkoleniu czeka egzamin.

- Dzisiaj wiemy, choć czekamy na oficjalne pisemne potwierdzenia, że wynagrodzenie dla rachmistrzów będzie wynosiło 6 zł brutto od spisanej osoby - informuje Monika Rapacewicz, rzecznik UM Słupsk.

Chętni mogą dzwonić po 59 84 88 321 lub pytać bezpośrednio w pokoju 100 miejskiego ratusza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza