Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare fotografie chłopów pomorskich w słupskiej bibliotece

Zbigniew Marecki
Fotografia Otto i Berty Hingst z Damnicy, wykonana w latach 20-tych ubiegłego wieku. Jedna z prezentowanych w bibliotece.
Fotografia Otto i Berty Hingst z Damnicy, wykonana w latach 20-tych ubiegłego wieku. Jedna z prezentowanych w bibliotece. MBP w Słupsku
Wystawa. Kilkadziesiąt fotografii codziennego życia chłopów pomorskich w ostatnich 100 latach można oglądać na wystawie zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku.

Ekspozycja jest pokłosiem wspólnego projektu biblioteki oraz starostwa powiatowego w Słupsku.

- Zbieraliśmy dokumenty mieszkańców naszego regionu - tłumaczy Danuta Sroka, koordynator projektu. Autorem wielu zdjęć jest Jan Maziejuk, znany słupski fotografik, emerytowany fotoreporter "Głosu". Są fotografie wykonane przez samego autora, jak i reprodukcje.

Biblioteka dostała też fotografie od członków rodzin chłopskich z naszego regionu: Jurałowiczów i Dąbków ze Smołdzina, rodziny Karwowskich z Dobieszewa, rodziny Burglinów z Miszewa. Wiele zdjęć pozyskano także od Fundacji na rzecz rozwoju społeczno-kulturalnego i promocji Ziemi Słupskiej, Zaborów, Borów i Gochów "Naji Göche".

Fotografie pokazują rodziny na tle zabudowań, pracę w polu, obrzędy religijne, rzadziej - krajobraz. Prezentują otoczenie, ubiór, codzienne czynności, wydarzenia.

- Z ekspozycji prezentowanej w bibliotece uważny obserwator dowie się jednak także wiele na temat minionego okresu. Zobaczymy, jak odpoczywali kombajniści z PGR-u w latach osiemdziesiątych w Świtałach (gm. Damnica), w jaki sposób dowożono dzieci do szkół, jak Klemens Leman z Piaszna (gm. Tuchomie) zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Rolniczej, otrzymując talon na ciągnik, jak ubierano się na wsi w latach sześćdziesiątych i jak wyglądały chaty kaszubskie - wylicza Danuta Sroka.

Prezentowane fotografie celowo pozbawione są artystycznych interwencji, tzw. obróbki. Najcenniejsze są te najstarsze, pożółkłe, przechowywane w domowych archiwach.

Wystawa w bibliotece jest początkiem prezentacji fotografii chłopskiej. Później będzie także prezentowana w gminach powiatu słupskiego oraz w powiatach ościennych. W dalszej perspektywie projekt zakłada umieszczenie kolekcji chłopów pomorskich w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej oraz wydanie albumu o charakterze regionalnym pt. "Fotografia chłopów pomorskich". - Nadal oczekujemy na zdjęcia z rodzinnych albumów - mówi Danuta Sroka.

Realizatorzy projektu proszą o opis każdej nadesłanej fotografii (nazwisko i imię postaci, skąd przybyła na Pomorze, ewentualnie jaką pełniła rolę społeczną w danej wsi, przybliżony rok wykonania zdjęcia, kontekst, miejscowość, w której zdjęcie zostało wykonane, ewentualnie opis otoczenia stanowiącego tło fotografii, nazwisko i imię nadawcy dokumentu oraz jego koneksje). Zainteresowani mogą się kontaktować w tej sprawie z działem informacji MBP w Słupsku: [email protected], tel. (59) 840 58 29.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza