Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stocznia. Ponad 2 tysiące osób nadal bez pracy

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Andrzej Szkocki
Wczoraj pod stocznią wiecowali byli pracownicy zakładu. Założyli stowarzyszenie, które ma dążyć do reaktywacji przemysłu stoczniowego i stoczni szczecińskiej.
Wczoraj pod stocznią wiecowali byli pracownicy zakładu. Założyli stowarzyszenie, które ma dążyć do reaktywacji przemysłu stoczniowego i stoczni szczecińskiej.
Ze stoczni zwolniono 3977 osób. Z danych DGA wynika, że zatrudnienie znalazło ponad 1591 osób. Związkowcy szacują, że około 2 tysięcy nie pracuje.

- Do programu przystąpiło 3558 stoczniowców - informuje Andrzej Głowacki, prezes DGA, która realizowała wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu program zwolnień monitorowanych. - Z tej grupy 1219 osób potwierdziło pisemnie, że pracuje bądź prowadzi własną działalność. A 372 osoby poinformowały nas ustnie, że zostały zatrudnione.

1050 zarejestrowanych

Z danych DGA wynika, że w na koniec czerwca w powiatowych urzędach pracy w Zachodniopomorskiem zarejestrowanych było 1050 byłych stoczniowców.

Dorota Tyszkiewicz-Janik, dyrektor Powiatowego urzędu Pracy w Szczecinie poinformowała nas wczoraj, że na listach urzędu figuruje 600 bezrobotnych, którzy pracowali w stoczni.

Sprawdziliśmy też policki urząd pracy. Dyrektor Jan Sławczyński powiedział, że ma zarejestrowanych 55 byłych stoczniowców.

- W okresie od 1 listopada 2009 roku do końca czerwca br., mieliśmy zarejestrowanych 133 byłych pracowników stoczni - dodał Sławczyński.

 Czy dane podawane przez DGA są wiarygodne?

 Wychodzi na to, że tak. Krzysztof Fidura, szef stoczniowej Solidarności mówi bowiem o około 2 tysiącach osób, które nie mają żadnych źródeł utrzymania. Brakująca liczba, to prawdopodobnie osoby, które zasiliły szarą strefę i pracują nielegalnie.

- Nasza rola skończyła się z 30 czerwca br. - przypomina Andrzej Głowacki, prezes DGA. - Zapewnialiśmy szkolenia i doradztwo. Do końca ubiegłego miesiąca funkcjonowało w Szczecinie nasze Centrum Ofert Zatrudnienia.

W jego miejsce od początku lipca ARP powołała Regionalne Biura Projektu w Szczecinie. Będą funkcjonowały do 30 września. Powstały w ramach "Wsparcie dla pracowników sektora budownictwa okrętowego dotkniętych negatywnymi skutkami restrukturyzacji". Pieniądze na ich działanie zapewnia m.in. Europejski Fundusz Społeczny.

Punkt ARP

Jest w tym samym miejscu, co wcześniejszy punkt DGA - w budynku Ornament przy ul. Dąbrowskiego 38 (III piętro - pok. 301). Kontakt z pracownikami ARP pod numerami telefonów komórkowych: 519-191-783 oraz 519-191-827. Otwarte jest w godzinach 8 - 16. Prowadzą je pracownicy ARP. Byli stoczniowcy mogą tu uzyskać informacje m.in. o wydanych zaświadczeniach dotyczących uczestnictwa w programie zwolnień monitorowanych.

Przypomnijmy, że 20 lipca odbędzie się aukcja internetowa majątku stoczni. Wadium wpłaciło 6 firm.

Liczą na Euro-Parak Mielec 

Wśród nich jest Euro-Park Mielec. Przed dwoma dniami w Szczecinie została utworzona podstrefa mielecka.

- Liczymy, że Euro-Park Mielec nabędzie tereny stoczniowe i przyłączy do tej podstrefy - mówi Krzysztof Fidura. - Dla nas ważne jest każe miejsce pracy, które powstanie na tych terenach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza