Stutysięczny tłum, 1240 firm i 10 hoteli. Ustka w liczbach

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Ustka ma kolejny Raport o stanie miasta. To encyklopedia wiedzy o mieście. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi, wziąć udział w prezentacji i debacie.

Pierwszy taki dokument powstał w ubiegłym roku. Obowiązek jego sporządzenia nakłada znowelizowana Ustawa o samorządzie gminnym.

- Dokument ten ma przedstawiać przede wszystkim realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. Raport tworzymy na podstawie informacji zebranych od pracowników Urzędu Miasta, jednostek organizacyjnych, instytucji i spółek miejskich. Jest to bardzo bogate kompendium wiedzy o naszym mieście. Dokument skupia się na roku 2019, ale ukazuje też dane w szerszej perspektywie, będąc w efekcie zbiorem bardzo wielu informacji o funkcjonowaniu Ustki, zarówno w aspekcie usług publicznych, jak i inwestycji – pisze we wstępie burmistrz Jacek Graczyk, apelując jednocześnie do mieszkańców, by wzięli udział w dialogu nad raportem, ale także, by uczestniczyli w posiedzeniach rady miasta, w konsultacjach i spotkaniach mieszkańców.

Ustka jest kobietą

Według stanu na ostatni dzień 2019 roku miasto zajmuje powierzchnię administracyjną ogółem – 11,10 km2. Grunty rolne to 15,05%, leśne – 43,51%, zabudowane i zurbanizowane – 30%, pod wodami – 10,99% i różne – 0,45%.
Grunty i mienie miasta warte są 212,2 mln zł.

Z kolei według danych GUS 30 czerwca 2019 r w Ustce mieszkało 15 460 osób, w tym 7 387 mężczyzn i 8 073 kobiet, ale liczba osób zameldowanych na stałe to 14 297. Co ciekawe, przewaga kobiet nie występuje we wszystkich kategoriach, bo chłopców do 17 roku życia było w tym czasie 1167, a dziewcząt - 1096. Odnotowano też większą liczbę mężczyzn w wieku produkcyjnym - 4 092. Kobiet pracujących było - 3 639. Jednak panowie są liczeni do 64 roku życia, a panie do 59. Z kolei licząc w górę od 65 i 60 roku życia, mężczyzn na emeryturze było 1431, a kobiet - 2872

Urząd Stanu Cywilnego, który obsługuje miasto i gminę Ustka, w 2019 roku sporządził w 2019 roku 301 aktów, w tym: urodzeń: 58, małżeństw: 102, zgonów: 141. To jednak nie oznacza rzeczywistych liczb.
- Wszelkie akty (zgonu, urodzenia, małżeństwa i inne) sporządza się według miejsca zdarzenia. W statyce zgonów może być na przykład turysta, który umarł podczas pobytu w mieście. Urodzin jest niewiele, gdyż nie ma tu już porodówki - dokonywane są tylko przysposobienia (nakazy sądu w związku np. z adopcją) lub transkrypcje, czyli umiejscowienia aktów dla osób urodzonych za granicą. Tych czynności można dokonać w dowolnym USC w kraju – wyjaśnia Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza.

Kurort wszystkich pomieści

Na podstawie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na koniec 2019 roku w Ustce prowadziło działalność 1240 firm. W 2019 r. zarejestrowało się 147 nowych podmiotów, wyrejestrowało się - 103 przedsiębiorców.
Wiodącą branżą w gospodarce w Ustce jest branża turystyczna i związane z nią usługi. Latem do dyspozycji gości jest około 14,5 tysiąca miejsc noclegowych. Hoteli jednak jest tylko 10, wśród nich jeden pięciogwiazdkowy i trzy czterogwiazdkowe. We wszystkich obiektach noclegowych jest 50 restauracji, barów, kawiarni i stołówek.

Szczyt sezonu dla Ustki oznacza nawet 100 tysięcy gości, z czego około 15 tysięcy to turyści z zagranicy. Najwięcej gości przebywało w Ustce w weekend 27-28 lipca 2019 roku.

Kto wydał najwięcej pieniędzy?

W 2019 roku Ustka zarobiła ponad 100 mln zł, a wydała o 20 milionów więcej. Największe dochody to udział w PIT prawie 15,2 mln zł, czyli wpływ części podatków mieszkańców zameldowanych w Ustce. Z podatku od nieruchomości wpłynęło prawie 8,2 mln zł.

Największym samorządowym pracodawcą w 2019 roku był ratusz, który zatrudniał 95 osób i wydał na swoje i miasta funkcjonowanie prawie 34,3 mln zł. I przykładowo Szkoła Podstawowa Nr 2, zatrudniająca 80 osób z wydatkiem 7,2 mln zł.

W 2019 roku Ustka pozyskała 20,1 mln zł z finansowania zewnętrznego, głównie na inwestycje, których w mieście jest wiele.
Jednak raport to nie tylko liczby. W dokumencie opisano szczegółowo działalność wszystkich jednostek samorządowych, projekty zrealizowane przez placówki oświatowe, kulturalne, sportowe, w zakresie pomocy społecznej, wymieniono kierunki rozwoju, plany i zamierzenia, przedstawiono wszelkie wydarzenia miejskie.
W raporcie można przeczytać, ile miasto wyprodukowało śmieci, ile kilometrów ma sieć wodociągowa, ile mandatów nałożyli strażnicy miejscy, czy jak aktywne są stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.

Ustczanie mogą o tym porozmawiać. Najpierw odbędzie się prezentacja raportu przez aplikację internetową, a w czasie sesji (już nie zdalnej) debata. Każdy, kto chce wziąć w niej udział, musi złożyć do przewodniczącego rady miasta pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób, najpóźniej do 24 czerwca. 

Od lutego luzowanie obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie