Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces młodych naukowców z II LO w Słupsku

Zbigniew Marecki
Stanowisko Moniki Leończyk podczas styczniowego pokazu w Gdyni. Na stoliku stoją budki lęgowe dla trzmieli
Stanowisko Moniki Leończyk podczas styczniowego pokazu w Gdyni. Na stoliku stoją budki lęgowe dla trzmieli Monika Leończyk
Trzy zespoły z II LO w Słupsku zakwalifikowały się w tym roku do finału Międzynarodowego Festiwalu Prac Młodych Naukowców E(x)plory, który w marcu odbędzie się w Gdyni.

Uczniowie szkół średnich, którzy ubiegali się o wejście do finału zaprezentowali w styczniu swoje prace w 5 polskich miastach, w których przeprowadzono Regionalne Festiwale Naukowe E(x)plory, czyli jednodniowe wydarzenia dla wszystkich pasjonatów nauki i nowoczesnych technologii. Na Pomorzu regionalny festiwal odbył się 24 stycznia w Gdyni. Jego współorganizatorami byli tamtejszy park technologiczny oraz władze samorządowe. Po serii prezentacji 24 projektów przygotowanych przez uczestników jury konkursu wyłoniło sześć zespołów, które będą uczestniczyć w finale krajowym. Wśród nich znalazły się trzy z II LO w Słupsku.

Zespół 1. tworzą Grzegorz Molicki, Daria Pyjor, Natalia Nowak i Mateusz Brzozowski. Ich opiekunami są Grażyna Linder, Jarosław Linder i Romuald Jakowczyk.

Zespół 2. to Jakub Pal i Estera Jurczyk, którzy pracowali pod opieką Grażyny Linder i Marka Nędzusiaka. Natomiast Zespół 3. był jednoosobowy. Stworzyła go Monika Leończyk pod opieką Iwony Andrzejewskiej i Grażyny Linder.

Słupscy licealiści zaprezentowali m.in. przygotowaną samodzielnie sondę meteorologiczną, badania nad praktycznym działanie silnika Stirlinga, który jest silnikiem cieplnym, przetwarzającym energię cieplną w energię mechaniczną , ale bez procesu wewnętrznego spalania paliwa, gdyż dostarcza się je do niego z zewnątrz. W rezultacie możliwe jest zasilanie go ciepłem z dowolnego źródła. Ponadto pokazali wyniki badań nad trzmielem ziemnym, które przeprowadziła Monika Leończyk.

- Porównywałam jego znaczenie do znaczenia pszczoły miodnej. Jak się okazuje, liczebność tego owada w ostatnich latach drastycznie się zmniejszyła. Dzieje się tak, bo poprzez tworzenie monokultur, wypalanie traw i stosowanie pestycydów niszczymy jego naturalne środowisko. Poza tym ok. 20-30 procent samic tego owada ginie podczas wiosennych walk między nimi w trakcie szukania miejsc do założenia gniazda. W swoim projekcie zaprojektowałam różne budki, które mogłyby pomóc matkom trzmieli w stworzeniu gniazda. Badałam także wpływ trzmieli na zapylanie roślin. Robiłam to w szklarni, w których uprawiano pomidory. Okazało się, że w szklarni, w których umieściłam trzmiele, plony były o wiele wyższe niż w szklarni, gdzie ich nie było - relacjonuje licealistka.

Między 27 a 29 marca, w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Nauki E(x)plory w Gdyni słupscy licealiści ponownie zaprezentują swoje projekty. Stanie się to podczas towarzyszącego mu ogólnopolskiemu finałowi Konkursu Naukowego E(x)plory. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Nauki E(x)plory odbędą się także Targi Produktowo-Technologiczne E(x)plory, na których zaprezentowane zostaną najbardziej innowacyjne usługi, produkty oraz sposoby działania polskich firm i instytucji. Festiwal to także warsztaty naukowe dla dzieci, młodzieży i rodziców, jak również szkolenia dla nauczycieli czy wykłady dla dziennikarzy. Czas między zajęciami urozmaicą wszystkim pokazy Science Show, gdzie można będzie tworzyć, podziwiać, eksperymentować, programować, testować, sprawdzać, uczyć się i dociekać, aby odkryć tajemnice świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza